USA SABAH 16 Aralık 2018 Pazar
Gezi - Mekan
  • Haber giriş tarihi: 15 Ağustos 2016 Pazartesi 01:27
  • Güncelleme saati: 01:27

Başka türlü bir ABD şehri Salt Lake City

Film festivali, yağan karı ile ünlü bir şehir Salt Lake City. Kış sporları için ideal olsa da yaz aylarında gezmek de çok keyifli. Bisiklet kiralayarak şehri dolaşabilir, farklı bir ABD şehrini keşfedebilirsinizMurat Aybek

Salt Lake City adını her duyduğumda zihnimde televizyondan takip ettiğim 2002 Kış Olimpiyatları'nın görüntüleri canlanır. O yıllarda üniversite eğitimi için komşu eyalette bulunmama rağmen, olimpiyatları yerinde canlı olarak izlemek için fırsat bulamamıştım. Salt Lake City, sonraki yıllarda da en çok görmek istediğim ABD şehirlerinden biri oldu. Gitme fırsatı bulup ilk adımımı attığımda hissettiğim ise ABD'nin diğer şehirlerinden özellikle de sahil şeridinde bulunanlardan çok farklı, bambaşka bir havası olmasıydı. Utah eyaletinin başkenti olan bu şehir ülkenin iç kısmında yer almasından dolayı çok popüler olmasa da son yıllarda açılan birçok firma sayesinde cazibe merkezi olmaya başladı. Otoyolların kesişim noktasında bulunan şehrin gelişimi, Lincoln Otoyolu'nun tamamlanmasından sonra daha da hızlandı. Salt Lake City, ABD'nin batı yakasındaki ünlü şehirlere yakın olmasıyla da avantajlı. Las Vegas, San Francisco gibi yerleri ziyaret etmek için de uygun bir destinasyon.

Salt Lake City'de kışlar genelde kapalı ve sert geçiyor. Şehri ziyaret için en ideal mevsim yaz.
Bir zamanlar 'Postacı' lakaplı efsane oyuncu Karl Malone'un formasını giydiği ABD'nin en önemli basketbol takımlarından Utah Jazz maçlarını şehirde bulunan Vivint Smart Home Arena'da oynuyor. Denk gelirseniz NBA'in bu köklü takımının maçını mutlaka seyredin.

KIŞ SPORLARI İÇİN İDEAL

2002 yılında 19. Kış Olimpiyatları'na da ev sahipliği yapan şehir kaliteli karıyla meşhur. Bu yüzden de kış sporları için ideal. Kış sporları ve kayak yapmayı sevenlerin favori rotalarından olan şehre 35 dakika mesafe uzaklıktaki Park City'ye gitmenizi öneririm. Burası kayak merkezi olarak çok güzel tasarlanmış.
Coğrafi olarak ABD'nin ortalarına yakın olmasından dolayı, ülkenin bazı havayolları Salt Lake City'yi merkez olarak kabul ediyor. Ülkenin batı ve doğusu arasındaki uçuşlarda Salt Lake City'ye inen uçaklar, buradan aktarma yaparak gidecekleri noktaya devam ediyor. Ayrıca, otoyolu ile ABD'nin doğusundan batısına seyahat edenlerin de uğradıkları ortak bir nokta konumunda. Doğu ve batıyı birleştiren I-80 otoyolu ile kuzey ve güney arasındaki I-15 otoyolunun birleştiği bir konumda.
ABD'nin diğer önemli şehirlerinde bulunan eğlence parkı Six Flags burada yok ama büyük bir eğlence merkezi yer almakta.

BİSİKLETLE GEZEBİLİRSİNİZ

Salt Lake City'de gece-gündüz sıcaklıkları arasındaki fark oldukça yüksek. ABD'nin özellikle kıyı şeridindeki şehirlerde olduğu gibi eğlenceli ve hareketli ortamı bu şehirde bulamıyorsunuz. Salt Lake City'de halk ABD'nin diğer şehirlerine göre daha mütevazı, sakin bir hayat sürmekte.

Şehirde hatırı sayılır oranda Mormon inancına sahip insan topluluğu yaşamakta. Hatta Mormon inanışının başkenti konumunda.

Şehirde yapabileceğiniz önemli aktivitelerden birisi de bisiklet turları. Eğer bisikletiniz yoksa, kiralayacağınız bir bisiklet ile şehri baştan sona keşfedebilirsiniz.

ABD'nin en büyük bağımsız film festivali Sundance Film Festivali burada yapılmakta. Şehir festival zamanı ABD'nin dört bir yanından gelen konukları ağırlıyor, hareketleniyor.

Eğer buraya yolunuz düşerse, Sugar House adı verilen şehrin en ilginç yerlerinden birini ziyaret etmenizi öneririm. Uzun yıllar daha çok gençlerin eğlenmek için gittiği yerlerden birisi olan bu bölge, günümüzde ise daha çok lüks mağazalarıyla ilgi görüyor.

Buraya özgü hangi yemek var diye sorarsanız, fry sauce adını verdikleri bir sos bulunuyor. Utah eyaletinde meşhur olan ketçap ve mayanoz karışımı bu sosu özellikle patates kızartmasının üzerine koyup yemek insanların en büyük zevklerinden birisi.

ŞEHİR ADINI TUZ GÖLÜNDEN ALIYOR

Şehir, adını batı yakasında bulunan tuz oranı yüksek gölden alıyor. Great Salt Lake, halk arasında yüksek tuz oranı sebebiyle ölü deniz olarak da bilinmesine rağmen, gölde çeşitli kuş türleri ve karides gibi canlılar yaşamakta.

Salt Lake City County Binası da şehrin gezilmesi gereken yerlerden bir diğeri. 1891 ve 1894 yılları arasında inşa edilen, belli bir süre şehrin adalet sarayı olarak hizmet veren bina, yakın zamanlarda deprem ve diğer oluşabilecek zararlara karşı koruma altına alınıp restore edilmiş. Binanın üçüncü katında, 2002 Salt Lake City Kış Olimpiyatları'na ilişkin anı eşyaları bulunmakta.

Diğer Haberler Tüm Gezi - Mekan Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU