USA SABAH 11 Aralık 2018 Salı
Gezi - Mekan
  • Haber giriş tarihi: 24 Mart 2016 Perşembe 23:15
  • Güncelleme saati: 23:22

Mutlu et: Honest Chops ve Bare Burger

Honest ChopsYurt dışında helal et bulmak her zaman ciddi bir meseledir. Bu konuyu kendine dert edinmiş olan Khalid Latif (New York üniversitesi İmamı), Bassam Tariq (yönetmen) ve Russell Khan, sonunda çareyi bir kasap dükkanı açmakta bulmuşlar. Honest Chops isimli kasap dükkanları ile Amerikalılara helal et kavramını yeniden düşündürtüyorlar.

Honest Chops, bir etin helal olması için islami usullerce kesilmesinin yetmediğini, kesilen hayvanın insanca şartlarda beslenip, büyütülmesi gerektiğini savunuyor. Hormonlar, antibiyotikler, hayvansal gıdalarla beslenen ve doğal olmayan yöntemlerle büyütülen hayvanların insanlar tarafından sistematik bir şekilde istismar edildiğini ve bu istismar sonunda islami usullerle kesiliyor olmasının o etin helal olması için yetmediğini söylüyorlar.

Sitelerinde yer alan tanıtım metninde; hormonla, arsenikle ya da antibiyotikle beslenmemiş hayvanların, etik bir şekilde büyütülüp, insanca davranıldığı, islami usullerle kesildiği, yerel çiftliklerden temin edildiği, hizmet eden çalışanların haklarının verildiği, müşterilere karşı dürüst ve şeffaf olunan bir çalışma sisteminin sözünü veriyorlar.

East Village'da yer alan kasap dükkanını sadece Müslümanlar değil, farklı kültürlerden sağlıklı ve bilinçli beslenmeyi önemseyen pek çok insan tercih ediyor. Honest Chops; Manhattan, Brooklyn ve Queens'e sipariş gününde adrese teslimat da yapıyor. Ünlerini kısa sürede duyuran Honest Chops'un hikayesi bir TED Talks'a bile konu olmuş.Bare Burger

New York, New Jersey, Connecticut, Philedelphia, Toronto ve Ohio'da şubeleri bulunan Bare Burger'in etleri de Honest Chops'unki gibi mutlu et (happy meat), yani hayvanlar uygun çiftlik şartlarında yaşıyor, GDO'suz, hormonsuz, antibiyotiksiz besleniyor ve eziyet edilmeden kesiliyor. Bare Burger'de birbirinden lezzetli vegan burgerler de bulunuyor. Vegan burgerler içinde Guadalupe'yi şiddetle öneririm.Ayrıca çok geniş seçenekler içinden kendi burgerinizi de tasarlayabiliyorsunuz.

Eğer dana eti yemek isterseniz, Standart burgeri deneyebilirsiniz. Farklı et denemek isteyenler için geyik ve vizon gibi alternatifler de bulunuyor. Burgerinizin yanına, french fries ve soğan halkasını ve Bare Burger'in çok lezzetli özel soslarını almayı unutmayın.

Afiyet olsun.

Diğer Haberler Tüm Gezi - Mekan Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU