USA SABAH 10 Aralık 2018 Pazartesi
Gezi - Mekan
  • Haber giriş tarihi: 16 Şubat 2016 Salı 01:35
  • Güncelleme saati: 19:59

İçinizi ısıtan lezzet: Sıcak çikolata

New York geçtiğimiz hafta yılın ilk karını aldı ve ilk kar fırtınasını yaşadı. Soğuk günler geliyor.
Sizi bilmem ama ben kışı en çok da üşüdükten sonra ısınmanın verdiği o tatlı mutluluk için severim. Yün kazakları, montları, eldivenleri, battaniyeleri, evde oturup film izlemeyi, sahlebi, sobada kestaneyi, şömine önünde sohbet etmeyi ve tabii sıcak çikolatayı.

Sıcak çikolata bazı kültürler için vazgeçilmez bir içecek, kışı sert geçen New York için de bu mevsimin olmazsa olmazlarından. Bağışıklık sistemini güçlendiren, kan basıncını düzenleyen kakao aynı zamanda endorfin salgısını tetiklemesi özelliğiyle de meşhur. Endorfin, mutluluk hormonu ve aynı zamanda çok güçlü bir ağrı kesici. Soğuk bir kış gününde delice üşümüşken tam da ihtiyacımız olan şey çikolata yani. Kakaonun bu şifa verici ünü çok gerilere, Maya ve Aztek medeniyetlerine kadar dayanıyor.

Neyse çok uzatmayayım , o muhteşem kakao kokusunu ve içinizi ısıtan, yumuşacık, ipeksi lezzetini hayal etmeye başladınız biliyorum, o zaman şöyle buyurun, New York'taki en iyi sıcak çikolata mekanları :

1. MarieBelle: Soho'da mukim olan MarieBelle, sıcak çikolata deneyimini sıcacık mekanıyla da bütünlüyor, dekoruyla eski bir Fransız kafesinde gibi hissettiren Marie Belle özel üretim çikolatalarıyla meşhur, böyle olunca sıcak çikolatası da çok lezzetli, kararınızı vermeden önce yirmiye yakın seçenek arasında küçük bir tadım yapabilirsiniz.

2. Lavazza Eataly: Mario Batali ve Joe Bastianich'nin mega marketi, Eataly'de yer alan Lavazza'da sıcak çikolatanın İtalyancasını içerbilirsiniz. Flat Iron'daki Eataly, sıcak çikolatadan sonra alışveriş için de tercih edilebilir.

3. Nunu Chocolate: Brooklyn'de yer alan Nunu'nun sıcak çikolatası %65 bitter çikolatadan yapılıyor ve şekersiz olarak servis ediliyor, sıcak çikolata içeyim ama tadı da baymasın diye düşünenler için ideal bir alternatif.

4. The chocolate Room: Park Slope ve Cobble Hill'de bulunan 'The chocolate Room' Madagaskar, Belçika ve Brooklyn yerli yapımı olan Mast kardeşlerin çikolatalarını sunuyor. Chocolate Room lezzetli sıcak çikolatalarıyla beraber güler yüzlü servisi ve mekanın genişliği (Bencileyin bebek arabaları anneler için mekanın genişliği önemli) ile de gönüllerimizi kazanıyor.

5. Jacques Torres: Dumbo'da yer alan Jacques Torres özellikle sıcak çikolatasını acı sevenlere önerebileceğim bir mekan. Tarçınlı, baharatlı, acı biberli versiyonları kesinlikle denenmeli.

6. City Bakery : Her yıl düzenledikleri 'hot chocalate festival' ile tanınan City Bakery, Şubat ayı boyunca her gün sıcak çikolatanın farklı bir çeşidini sunuyor. Bu yılki festival listesini şu adresten görebilir, çeşitlerin cazibesine göre kendinize bir gün seçebilirsiniz, ama bu ay içerisinde en az bir kere uğramak şart gibi duruyor, özellikle sıcak çikolatanızın üstüne ev yapımı marshmallow istemeyi unutmayın:

http://www.amny.com/eat-and-drink/city-bakery-hot-chocolate-festival-2016-the-sweet-lineup-1.9885160

7. La Maison du Chocolate: New York'ta üç farklı şubesi bulunan bu çikolata zincirinin sıcak çikolatası da oldukça meşhur. Bilhassa Bitter çikolatalısını tavsiye ederim.

8. Serendipity III : Meşhur film Serendipity'e ev sahipliği yapmış bu cafenin sıcak çikolatasını özel yapan üstündeki krem şantisi, içindeki zencefil aroması ve üstündeki fransız usülü dilimlenmiş çikolatası. Özellikle filmi sevenler için sıcak çikolatanın ötesinde bir anlam ifade edecektir bu cafe.

9. Max Brenner : New York'taki şubesi Union Square de bulunan Max Brenner'in Boston, New Jersey, Maryland ve Philedelphia'da da şubeleri bulunuyor. Max Brenner New York'un en iyi çikolata dükkanlarından biri olarak kabul ediliyor ve sekiz çeşit sıcak çikolatası bulunuyor. Ayrıca Max Brenner İsrail'e olan açık desteğiyle biliniyor.

10. Petite Abeille : Belçika çikolatasıyla hazırlanmış o eşsiz sıcak çikolata lezzetini bu Belçika restoranında deneyebilirsiniz.
Afiyetler olsun.

Diğer Haberler Tüm Gezi - Mekan Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU