USA SABAH 14 Aralık 2018 Cuma
Gezi - Mekan
  • Haber giriş tarihi: 18 Ekim 2015 Pazar 11:49
  • Güncelleme saati: 16:03

Açık Kapılar: Open House New York


Bu hafta işler biraz daha farklı. Bu hafta gezeceğimiz yeri sizin seçmenizi isteyeceğim. Elimizde herkesin zevkine, ilgisine göre bir çok mekan var. Ve herkes istediği yere gidebilecek. Nasıl mı?

"Open House New York"un New York'lulara açtığı kapılarla. Bu gönüllü organizasyon 2001 yılında kurulmuş. Amaçları, şehrin mimari, tasarım, kültürel ve mühendislik harikası bina, ev, park gibi mekanlarının kapılarını halka açarak bir bilinç aşılamak. İlk defa 2003 yılında New York'un Mimarlık Haftası'nın bir parçası olarak başlayan Open House, o günden itibaren her yıl Ekim ayının ortasında, normalde giriş izni bulunmayan bir çok mekanın kapılarını New York'lulara açıyor. Bu yüzden adı Open House. Ilk senesinde New York genelinde 84 mekandan oluşan liste tam olarak 45,000 ziyaretçi ağırlamış. Daha sonraki yıllarda mekan ve ziyaretçi sayıları katlanarak artmış.Bugun ise bu listede New York'un ünlü binalari, evleri, otelleri, tiyatroları, sürdürülebilir mimari örnekleri, bahçeleri, bağları, fabrikaları, dükkan ve lokantaları gibi çeşitli mekanlar var. Bunlara ek olarak düzenlenen mahalle ve mekan turları da büyük ilgi görüyor. Şunu da belirtmeliyim ki, bu etkinlikler sadece Open House Haftasonuyla sınırlı değil. Yıl boyunca farklı etkinliklerle Open House New Yorklulara sayısız kapı açıyor.
Gectiğimiz yıl bir çok mekanı ziyaret etme fırsatı bulmuştum. Fakat mekanların cokluğu nedeniyle bu yıl daha seçici olmakta fayda görüyorum.

Bu sene en çok ilgimi ceken mekanlar şöyle:

Yeni açılan 7 treni istasyonu.
34th St-Hudson Yards Subway Station (7)
Brooklyn Academy of Music
Brooklyn Army Terminal
Brooklyn Brewery
Brooklyn Glass
Byrant park Hotel
Coffey Street Residence
Cooper Union: 41 Cooper Square
DOT Traffic Management Center
Farm on Kent
Google Inc. — Design & Workplace Tour
Jefferson Market Library
Manhattan Borough President's Map Display
Newtown Creek Wastewater Treatment Plant
Rockefeller University
TWA Flight Center
Edgar Allan Poe Cottage
New York University: Edward Hopper Studio
Tudor City PenthouseListe böyle ilerliyor. Daha ismini sayamadığım nice mekan var.

Gezide dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan bir tanesi planlamanın doğru yapılması. Çünkü bazı mekanlar belirli gün ve saatlerde açık olabiliyor.

Ayrıca her yıl Open House hafta sonunu kapsayan fotoğraflar arasında bir de fotoğraf yarışması düzenleniyor. Çektiğiniz fotoğraflarla bu yarışmaya katılmayı da unutmayın!

Etkinliklerle ilgili bilgi almak için: http://www.ohny.org/ sitesini ziyaret edebilirsiniz. Dediğim gibi yıl boyunca farklı etkinliklerle Open House New York sayısız kapı açıyor, bu nedenle siteyi takip etmenizi öneriyorum.

Açılan kapıların ufuklarımızı açması dileğiyle, iyi eğlenceler.

Diğer Haberler Tüm Gezi - Mekan Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU