USA SABAH 25 Eylül 2018 Salı
Gezi - Mekan
  • Haber giriş tarihi: 09 Eylül 2015 Çarşamba 09:53
  • Güncelleme saati: 16:05

Dev bir açık hava müzesi, Storm King Art Center

Hazırlanın, dev bir açık hava müzesi olan, Storm King Art Museum'a gidiyoruz. Müze o kadar destansı ki, kendisinden "Fırtına Kral" diye bahsedesim gelmiyor değil. Sanatla tabiatın iç içe geçtiği bu dev müze 200 hektarlık bir araziye kurulmuş. Dünyadaki en büyük açık hava müzelerinden biri ve ardıllarının ilham kaynağı. Müzede 100'den fazla heykel bulunuyor. Uçsuz bucaksız yeşil üzerinde dev boyutlardaki siyah ve kırmızı heykeller ziyaretçilerine eşsiz bir görsel şölen sunuyor.

Bu uçsuz bucaksız alanda bugün, uzun bir yürüyüş bizi bekliyor, göreceğimiz çok eser var, o yüzden rahat bir yürüyüş ayakkabısı tercih edebilirsiniz, güneş kremi, gözlük, şapka ve su da bu yürüyüşü sizin için kolaylaştıracaktır. Eğer yürümek istemezseniz, saat başı hareket eden 20 dakikalık troleybüs turunu da tercih edebilirsiniz. Bu turda istediğiniz ilginizi çeken eserin orada inebilirsiniz. Yanınıza atıştırmalık bir şeyler getirirseniz piknik de yapabiliriz. Evet, içinde piknik yapıp kocaman bir günü sanat ve doğayla geçirebileceğiniz bir müze burası. Dilerseniz kafeteryasına da uğrayabiliriz. Ayrıca bisiklet kiralamak da mümkün. Haftasonu vakitlice geldiğinizde saat ikideki yürüyüş turuna da katılabilirsiniz, tur rehberiyle gezmek bu geziyi daha da verimli hale getirecektir.




Benim gezerken muhakkak size göstermek isteyeceğim favori eserlerim şöyle:

George Cutts'ın Sea Change'i: birbirinden bağımsız olarak dans edercesine hareket eden iki metal çubuk:

Andy Goldsworthy'nin 228 metre uzunluğundaki duvarı Storm King Wall, arasına tek tek ağaçlar alarak uzanan bu kıvrımlı duvar, arazinin ortasındaki göletle kesiliyor ve gölün bittiği yerden yukarıya doğru tekrar devam ediyor. Zhang Huan'ın, 'Three Legged Buddha'sı, Pop art sanatçıcı Roy Lichtenstein'ın deniz kızı çiziminin olduğu "Young America" botu, Alyson Shotz'un ayna çiti, Mirror Fence, Maya Lin'in wavefields'i , Alexander Calder'in The Arch'ı ve Alexander Liberman'ın Adonai ve Iliad and Adam heykelleri.

Biraz da müzedeki etkinliklerden bahsedeyim : Yazın belli dönemlerinde çocuklar için sanatsal yazı ve bilimsel gözlem kursları var. Alan o kadar büyüleyici ki, bir çocuk için unutulmaz bir yaz etkinliği olabillir. Bunlar dışında çocuk ve aileler için özel turlar, yine çocuk ve aileler için hem tabiat, hem sanatın göbeğinde çizim etkinlikleri, cumartesi sabahları yoga ve bazı akşamlar ayışığı yürüyüşleri var. Kış boyu kapalı olan müzede sadece belirli günler kış yürüyüşleri mevcutmuş, eminim karlar altında da ayrı bir keyifli olur bu alan.



Bu uçsuz bucaksız alan ayrıca özel davetler, toplantılar, düğünler için de kullanılabiliyor. Müzeyi gezdikten sonra burada verilecek bir davetin ne kadar muhteşem olabileceğini de göreceksiniz. Zaten muhtemelen günün sonunda bu görsel şölenin tadı damağınızda, buraya tekrar geleceğiniz günün hayalini kuruyor olacaksınız.

Nasıl Ulaşılır?

New york'a bir saat uzaklıkta, şehrin güneyinde, Hudson Valley'de bulunan müzeye, dilerseniz aracınızla, dilerseniz müzenin anlaşmalı olduğu Zipcar'dan kiraladıgınız araçla veya New York Port Autority otobüs terminalinden gelen otobüslerle ulaşabilirsiniz. Daha detaylı bilgi için müzenin web adresini ziyaret edebilirsiniz: www.stormking.org

Bu arada eğer çağdaş sanat ya da mimariden zevk alıyorsanız gelmişken buraya 20 km uzaklıktaki Dia-Beacon Sanat Müzesini de görebiliriz. Yolculuğa Dia-Beacon'la devam etmek isteyen sevgili okurlar, haftaya burada buluşalım.

Diğer Haberler Tüm Gezi - Mekan Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU