USA SABAH 14 Aralık 2018 Cuma
Gezi - Mekan
  • Haber giriş tarihi: 09 Eylül 2015 Çarşamba 09:54
  • Güncelleme saati: 16:05

Bir Gün Işığı Müzesi: Dia-Beacon Art Museum


Bugün sizi ışığı, genişliği ve mekanın tasarımıyla etkisi altına alacak bir müzeye Dia- Beacon'a gidiyoruz. Dia Art Foundation'ın bir parçası olan Dia Beacon, New York'un kuzeyinde Beacon'daki eski bir bisküvi fabrikasından müzeye dönüştürülmüş. 1929 yapımı olan bina, dönemin endüstriyel mimarisinin iyi bir örneği. Binanın orjinalinde yer alan geniş açıklıklı sütunlar içerisinin çok güçlü bir ışık almasını sağlıyor, eski fabrika müzeye dönüştürülürken binanın bu özelliği de bir fırsata dönüştürülmüş ve bir gün ışığı müzesi inşa edilmiş. Müze neredeyse sadece gün ışığıyla aydınlatıldığı için ziyaret saatleri buna göre düzenlenmiş, Sonbahar ve kışın 11.00-16.00 arası, baharda ve yazın 11.00-18.00 arası ziyarete açık.

Müzenin genişliği her bir sanatçı için özel bir alana da imkan tanıyor, kalıcı eserlerden benim en sevdiklerim şöyle: Fred Sandback'in alanı kesen iplerle sanki başka bir alana açılıyormuş hissi veren enstalasyonu, Sol Lewitt'in duvar çizimleri ve Michael Heizer'in derinlik algınızla oynayan üç boyutlu enstalasyonu, yalnız şunu söylemeliyim bu çalışma yükseklik korkunuz varsa sizi biraz zorlayabilir.

Müzenin kafesi ve kitapçısı, güzel ve sakin ama asıl bahçesi kesinlikle görülmeye değer , bahçe tasarımı mevsimsel olarak yenileniyor. Bu çok büyük ve özel tasarlanmış bahçede oturup dinlenmek huzur veriyor.Beacon tren istasyonuna çok yakın olan müzeye Grand Central'dan Metro North treniyle ulaşabilirsiniz, yol boyunca size enfes bir manzara eşlik ederek yolculuğunuzu en başından keyifli bir hale getirecek.

Müze giriş ücreti yetişkinler için 12, 65 yaş üzeri için 10 ve çocuklar için 8 dolar. Daha detaylı bilgiye müze sayfasından ulaşabilirsiniz:

www.diaart.org/sites/main/beacon


Beacon'da başka neler yapılabilir?

– Hudson Beach Glass cam atölyesi ziyaret edilebilir.
– Blue Sky Balloons ile balonla uçuş yapılabilir.

Diğer Haberler Tüm Gezi - Mekan Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU