USA SABAH 15 Aralık 2018 Cumartesi
Gezi - Mekan
  • Haber giriş tarihi: 11 Şubat 2015 Çarşamba 11:33
  • Güncelleme saati: 11:41

Amerika'nın ilk şarküterisi: Katz's Delicatessen

İçinden milyonlarca şehir, milyonlarca süpriz çıkabilecek nar gibi bir şehirde, New York'tayız. İlk durağımız New York'ta yiyebileceğiniz en iyi pastraminin adresi ve Amerika'nın en eski şarküterisi, Katz's Delicatessen.

Merhaba değerli okur,

Ben Aslıhan Ergün, bu köşede okuyacağın yeni gezi yazarın. Bu demek oluyor ki seninle beraber bir yolculuğa çıkıyoruz, şehrin sokaklarını gezeceğiz, metroya, otobüse, taksiye binecek ama daha çok yürüyeceğiz. İlginç bulduğumuz mağazalara, kitapçılara, antikacılara girecek, sokakların fotoğraflarını çekecek, sanat galerini gezeceğiz. Yorulunca bir kafede dinlenecek, kahvelerimizi içerken şehirle ilgili sohbet edeceğiz. Şehirle ilgili düşünmeyi, konuşmayı, dinlemeyi çok severim. Herkesin şehri bambaşka bir şekilde tecrübe ettiğini düşündüğümden o başka tecrübeleri hep merak ederim. Belki bu meraktan, kafelerdeki, sokaklardaki insanları da sohbetimize davet ederiz, bir tek şehirden bir çok şehirler çıkarır, daha çok gezmiş oluruz.

İçinden milyonlarca şehir, milyonlarca süpriz çıkabilecek nar gibi bir şehirde, New York'tayız. Sokaklardan birinde şu an Amerika'da değil de Çin'de olduğunuza yemin edebilirsiniz, bir başka sokağında bir anda bir Arap şehrine gidiverirsiniz. Bir sokak size İtalya'yı getirir, başka bir sokak Rusya'yı ve tabii bazen de bir Amerikan şehrinde olabilirsiniz New York'tayken.

İlk durağımız New York'ta yiyebileceğiniz en iyi pastraminin adresi ve Amerika'nın en eski şarküterisi, Katz's Delicatessen. 1888'de Iceland kardeşler tarafından kurulup, Katz ailesinin katılımıyla gelişen Katz's, Manhattan Lower East Side'da, Houston ve Ludlow sokaklarının köşesindeki ilk kurulduğu adreste bulunuyor.

Kapısındaki tabelalarla beraber zamanda yolculuğunuz başlıyor, içeri girdiğinizde görevliden aldığınız biletinizi, sandviçlerinizi alırken kasada işletiyorsunuz ve en son çıkarken de bileti teslim ediyorsunuz. Bu arada tavanda asılı olan "oğluna salam gönder" yazılı levhaları görebilirsiniz, bu levhalar Katz's Delitcatessen'in Birinci Dünya Savaşı'ndaki cepheye erzak gönderme kampanyasından kalmış, savaş zamanı üç oğlunu birden savaşa gönderen Katz ailesi "Oğluna salam gönder" kampanyası ile, insanların ordudaki çocuklarına pastırma, salam sucuk taşıyarak bir nebze olsun memleket hasretlerini gidermeye çalışmış. Duvarlar mekana gelip bu anı ölümsüzleştiren sayısız ünlünün Katz's da çekildikleri fotoğraflarla dolu. Fotoğraflardan da anlaşılacağı üzere mekan, ilk günkü orjinalliğini korumakta. Boy boy salamlar, sucuklar, pastırmalar ve otantik neon ışıklı tabelalar misafirlerine gayet vintage bir atmosfer sunuyor. Şanslıysanız, siz de o gün bir ünlü görebilirsiniz.


Sinemayla aranız iyiyse, Katz's hafızanızda bazı sahneleri de tetikleyebilir. Meg Ryan ve Bill Murray'in başrol oynadığı When Harry Met Sally filmi başta olmak üzere, Johnny Depp'in rol aldığı Donny Brasco filmi, Ammy Adams ve Patrick Dempsey'in oynadığı Enchanted filmi, We Own the Night filmi ve Max and Mary animasyonlarına ev sahipliği yapmış Katz's.


Spesiyali olan pastrami özellikle sığırın göğüs kısmından yapılıyor. Etler, önce baharatla marine edilip sonra uzun bir süre tütsülenerek pişiriliyor. Böylece kurumadan, sulu bir şekilde servise hazır hale geliyor. Katz's kurulduğundan bu yana aynı şekilde hazırlanan etler diğer bütün şarküterilerin aksine makineyle değil elle kesiliyor. Sandviç, çavdar ekmeği ve hardalla (hardal opsiyonel) tamamlanıyor. Sandviçinizin yanına turşu almayı unutmamalısınız tabii. Bu arada siz siparişinizi verirken tadına bakmanız için etten bir miktar ikram ediliyor olması çok samimi hissettiriyor. Günlük ortalama 4000 sandviç satılan mekanda zaman zaman uzun sıralar olabiliyor, ama beklemeye değer.


Katz's'da kosher özellikte ürünler satılıyor, yani ürünlerin içeriğinde domuz eti veya yağı bulunmuyor.
Yazarın tercihi çavdar ekmeğiyle corn beef pastrami yanında turşu. Afiyet olsun.

Aslıhan Başgül Ergün Kimdir?

Psikologdur, psikoterapist ve yaşam koçu olarak çalışmaktadır. Bilmediği sokaklarda gezmeyi, keşfetmeyi, şehirlerin ruhları hakkında düşünmeyi sever. Bir şehirde yaşayan insanların o şehirle kurduğu ilişkileri merak eder. Hangi bölgesine en çok gidiyorlar, hangi bölgesine hiç gitmiyorlar, işe gitmek için nasıl bir güzergah izliyorlar, yaşadıkları yerlerle ilgili ne hissediyorlar bu sorular hep merakını celbeder. Bu merakı akademik çalışmalarına da konu olmuştur. Haritaları, sokakları, sanat galerilerini, sokak sanatını, fotoğraf çekmeyi ve seyahat etmeyi çok sever. Evlidir ve sevgili eşiyle beraber New York'da yaşamaktadır.Diğer Haberler Tüm Gezi - Mekan Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU