USA SABAH 22 Ekim 2018 Pazartesi
Gezi - Mekan
  • Haber giriş tarihi: 27 Mayıs 2014 Salı 02:35
  • Güncelleme saati: 02:42

Gezi: Grand canyon rehberi

Bir süre önce sizlerle paylaştığım Las Vegas Rehberi Serisi’nde Grand Canyon (Büyük Kanyon) hakkında bilgiler vermeye çalışmış, Las Vegas’tan kanyona düzenlenen gezi turlarını tanıtmıştım.

Öncelikle ilginize çok teşekkür ederim. Grand Canyon hakkında daha detaylı bilgiler isteyen okurlarımdan mailler aldım. Bu sebeple dünyanın yedi doğa harikasından biri olan Grand Canyon'u daha detaylı işlemeye karar verdim. Bu hafta Ölmeden Görülecek Yerler Listesi'nin ilk sıralarında yer alması gereken ve ABD'nin Arizona Eyaleti'nde yer alan Grand Canyon'a doğru yol alıyoruz.

Grand Canyon nasıl oluşmuş?

Kanyonların oluşma şekillerini araştırdığımda karşıma çıkan veriler son derece ilginçti. Dünya üzerindeki kanyonlar, milyonlarca yıl aynı kararlılıkla ve yollarından hiç sapmadan akan inatçı nehirlerin eseriymiş. Grand Canyon da yaklaşık 17 milyon yıl boyunca aynı karalılıkla akan ve geçen süre zarfında yerini genişletmeyi başaran Kolorado Nehri'nin 'eseri'. Kolorado Nehri Meksika ve Amerika sınırlarında aynı anda akan yaklaşık 2330 km uzunluğa sahip bir nehir.

Kolorado Nehri'nin ikiye ayırarak oluşturduğu Grand Canyon, araştırmacıların adeta iştahını kabartan katmanları ortaya çıkarıyor. Bu katmanları inceleyen bilim adamları dünyanın yaklaşık 2 milyar yıllık geçmişine ait izlere ulaşmışlar. Özellikle ABD'nin ileri gelen üniversitelerinde Grand Canyon'nun sırlarını araştıran sayısız bilim adamı mevcut.Grand Canyon'un dev yarığı, yaklaşık 500 km uzunluğunda bir alanda yer alıyor. Yarığın derinliği yer yer 1.600 metreye ulaşıyor. Kurak bitki örtüsüyle de birleşince ürkütücü bir uçurum görüntüsünün hakim olduğu bu noktalar adrenalin tutkunu turistlerce devamlı ziyaret ediliyor.

Amerika'nın Avrupalılar tarafından keşfinden önce bu topraklarda yaşayan kızılderililer, ABD'nin esas sahipleri olarak görülebilir. Grand Canyon bölgesinde de yüzyıllardır yaşayan kızılderililer var. Bunların en meşhuru Havasupai Kızılderili Kabilesi.

Havasupai Kızılderili Kabilesi

Havasupai Kabilesi, halen Grand Canyon'da yaşayan bir kızılderili topluluğu. Yaşadıkları yere sadece at üstünde ya da uzun bir yürüyüş sonunda varabilirsiniz. Teknolojinin bu kadar ilerlediği, yaşam standartlarının bunca yükseldiği bir dönemde adeta zamanı yüzyıllar öncesinde donduran bu harikulade insanlar, yerleşim yerlerinde kamp yapmanıza da izin veriyorlar. Bu bölgedeki yaşamlarının yaklaşık 800 yıl önceye dayandığı da tahmin ediliyor. Bu kabilenin yaklaşık nüfusu 650 kişi olarak biliniyor. (2010 yılı verileri). Esasta ABD'ne bağlı olmakla birlikte kendi özerklikleri de kabul edilen topluluğun çocuklarını yolladıkları okulları bile var.

Oldukça ilkel koşullarda yaşayan bu kabile, yerleşim yerlerini muhteşem bir manzara sunan Havasupai Şelelesi'nin hemen yakınına kurmuşlar. Dilerseniz uygun alanlarda yüzebileceğiniz gibi anlaştığınız tur şiketinin hizmetleri arasında olması muhtemel rafting turuna da katılabilirsiniz. Grand Canyon'da rafting yapmak tecrübelerin en güzeli olacaktır.Elbette sırtınıza cadırınızı alıp Grand Canyon'un devasa alanında kendilerini arayıp bulmanız hem imkansız hem de çok tehlikeli olabilir. Bu sebeple tatilinizden üç ya da dört gece ayırarak rehberler eşliğinde düzenlenen turlara katılmanız gerekiyor. Özellikle havaların son derece müsait olduğu bahar ayları için konaklama limiti hızla doluyor. Henüz Haziran ayına bile ulaşmadık ancak şimdiden Eylül ayı için ayrılan kontenjan dolmak üzere. Kendinize en uygun turu seçebilmek ve ihtiyacınız olacak tüm ayrıntılara ulaşabilmek için, wildlandtrekking.com adresini ziyaret ederek Havasu Falls turlarını inceleyebilirsiniz.

Bu işe kalkışmadan önce ufak bir fiyat bilginizin de olmasını isterseniz üç günlük bir turun kişi başı 850 dolardan başlayarak talep ve seçimleriniz oranında arttığını söyleyebilirim.

SkyWalk gözlem alanı

Grand Canyon, South Rim (Güney uç) ve West Rim (Batı uç) olmak üzere iki turistlik alana sahip. West Rim, Las Vegas'a biraz daha yakın olduğundan Vegas turistlerince sıkça tercih ediliyor. İki noktanın da son derece harika bir manzaraya sahip olduğunu söyleyebilirim. Eğer vaktiniz varsa her ikisini de ziyaret edebilirsiniz elbette ama sadece birine gidebildiyseniz aklınız diğerinde kalmasın derim. (SkyWalk, West Rim'de bulunuyor.)

SkyWalk, 1.300 metre yüksekliğe kurulmuş, zemin dahil tamamen cam ve çelikten oluşan bir 'gözlem balkonu-köprüsü' olarak tarif edilebilir. Grand Canyon'un en güzel noktalarında birinde inşa edilmiş olan bu gözlem alanına girişler de ücretli. SkyWalk ziyaretinizde, ödeyeceğiniz giriş ücretinin bir kısmı, Havasupai Kabilesi ile paylaşıldığından, Grand Canyon'un adeta simgesi haline gelen bu kızılderili topluluğuna da yardımda bulunmuş olacaksınız.SkyWalk'un resimlerine baktığınızda bile kalp atışlarınızı hızlandıracak bir görüntüyle karşılaşacaksınız. Hatta bazılarının bu cam tabanlı balkona çıkmaya ve üzerinde yürümeye korktukları da bir gerçek. Ancak endişeye mahal yok! Adeta havada asılı duran bu 'balkonun' yapımı için 500 bin ton çelik kullanılmış ve aynı anda 120'den fazla kişiyi taşıyabildiği çeşitli testler neticesinde ispat edimiş.

Gelelim bu harika tecrübeyi yaşamak isteyenlerin ödemesi gerekan ücrete. Bilet fiyatları bölgedeki diğer aktivitelerden de faydalanmak isteyip istemediğinize göre değişiklik gösteriyor. Bölge aktiviteleri arasında helikopter turları, (Las Vegas Rehberi Serisinde detaylı bahsettim) rehber eşliğinde çıkacağınız atlı gezinti turları ve bir gece doğayla içi içe konaklama imkanı veren paketler yer alıyor. Sadece SkyWalk'a çıkmak isteyeceğinizi düşünürsek giriş biletleri bir kişi için, 35-45 dolar aralığında seyrediyor.

Las Vegas Rehberi Serisi'nde Grand Canyon bölgesinde yapabileceğiniz helikopter ve jip turları hakkında detaylı bilgiler vermiştim. Tatil planına bu aktiviteleri de eklemek isteyenler, rehber seriye arşivden ulaşabilirler.

Bu hafta da ABD'nin hatta -bence- dünyanın en güzel yerlerinden biri hakkında bilgiler vermeye çalıştım. Eğer böyle bir tatil planı yapacaksanız internet üzerinden ulaşabilceğiniz video sitelerinde SkyWalk ve Havasupai Kabilesi hakkında yayınlanan videoları mutlaka izlemelisiniz. Önümüzdeki hafta yine bir ABD güzelliğiyle aynı yerde olmaya çalışıcam. Merak edenleri de beklerim...

@basharfiie

eybakan@gmail.comDiğer Haberler Tüm Gezi - Mekan Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU