USA SABAH 19 Ekim 2018 Cuma
Gezi - Mekan
  • Haber giriş tarihi: 28 Nisan 2014 Pazartesi 11:51
  • Güncelleme saati: 16:37

San Diego rehberi

Bu hafta, New York’tan oldukça uzak bir noktaya doğru yola çıkıyoruz. San Diego, genelde tek başına yabancı turist çeken bir şehir olmasa da ABD’de yaşayanların sıkça tercih ettiği bir tatil şehri.

Yılın dört mevsimi ılık bir havanın hakim olduğu bu güzel şehir, Pasifik Okyanusu kıyısında yer alıyor. Türkiye ile tamamen farklı zaman diliminde yer alan Diego, ülkemizi yaklaşık on saat geriden takip ediyor.

San Diego, Meksika sınırında yer aldığından sokaklarında Meksika mimarisinin etkileri hemen fark ediliyor. Rengarenk evlerin çiçeklerle bezenmiş teraslarında keyifle dinlenen Meksika kökenli Amerikalıların oluşturduğu manzara, dünyanın 'bir ucunda' olduğunuzu devamlı hatırlatıyor.

San Diego, ABD'nin en büyük yedinci şehri ve Los Angeles'a olan yakınlığı sebebiyle her yıl sabit nüfusunu çokça aşan miktarda turist ağırlıyor. Şehrin merkezi sayılabilecek bölgeler, son derece gelişmiş ancak Meksika sınırına yaklaştıkça yaşam standartındaki düşüş hemen fark ediliyor.

San Diego ve Meksika'nın önemli sınır şehirlerinden biri olan Tijuana arasında yer alan San Ysidro sınır kapısı, dünyanın en işlek sınır kapılarından biri olarak anılıyor.


San Diego'da gidilecek yerler:

5. Cadde

San Diego'ya gidildiğinde muhakkak görülmesi gereken en hareketli yer kuşkusuz Gaslamp bölgesinde yer alan 5. Caddedir.

Çok sayıda otelin de bulunduğu bu caddede konaklamak San Diego turistlerine ilk tavsiyem olacaktır. Neredeyse 24 saat yaşayan bu caddede konaklayacak olursanız, gece gündüz araç ihtiyacınız olmadan gezip eğlenebilirsiniz. Bu cadde üzerindeki otel fiyatları, farklı noktalarada yer alanlara oranla biraz yüksek. Ancak erken rezervasyon yapacak olursanız neredeyse yarı fiyatına oda kiralamanız mümkün.

Caddenin iki tarafı restoran, kafe ve gece kulüpleriyle dolu. Sokakta gezereken gözünüzden kaçması muhtemel roof top'lar genelde civar otellerin çatı katlarında yer alıyor. Özellikle hafta sonu şehrin en iyi partileri de buralarda veriliyor. Burada yer alan restoranlar genelde yüksek fiyatlarla hizmet veriyor ancak şehrin en iyi Meksika yemeklerini ve bifteklerini bu cadde üzerindeki restoranlarda bulabilirsiniz.

San Diego Sea Port Village

San Diego, sahilleriyle ünlü bir şehir. Kıyısına yerleştiği Pasifik Okyanusu'nun Türkiye denizlerini andıran mavi rengi beni etkileyen en önemli ayrıntı oldu. Sea Port Village son derece şık dizayn edilmiş bir sahil parkı olarak da tanımlanabilir. Tek katlı mağazaları, okyanus manzaralı restoranları ve tertemiz park düzenlemesiyle kesinlikle gezmekten keyif alacağınızı düşündüğüm bu alana, arabanızla rahatlıkla gidebileceğiniz gibi toplu taşıma araçlarını da kullanabilirsiniz. 5. Cadde'yi başlangıç noktanız olarak alırsak yaklaşık yedi dakikada Sea Port Village'a ulşabilirsiniz.

Sea Port Village'da el yapımı hediyelik eşyalardan kıyafete kadar bir çok şeyi bir arada bulabileceğiniz yaklaşık 50 mağaza yer alıyor. Özellikle keyifli bir akşam yemeği yemek isteyenler, burada bulunan 10 restorandan birini seçebilirler. Aracı ile gelmeyi tercih eden misafirlere ayrılan otopark ücretli. Ancak alanda bulunan herhangi bir mağaza ya da restorandan 10 dolarlık bir alışveriş yaptığınızda ücret ödemenize de gerek kalmıyor. Bu avantajdan yararlanmak istiyorsanız kasiyere park biletinizi vermeniz gerektiğini de unutmayın.

San Diego'yu gezmenin en iyi yollarından biri olan San Diego Seal Tour'un ofislerinen biri de Sea Port'ta yer alıyor. San Diego Seal Tour, hem karada hem de denizde giderek şehrin tüm güzelliklerini görmenizi sağlayan bir otobüs turu.
Rehberiniz eşliğinde çıkacağınız bu keyifli yolcuk için önceden rezervasyon yaptırmanız gerekiyor. Müzelerden plajlara kadar görülmesi gereken her yerin dahil edildiği bu tur için, kişi başı yaklaşık 20-40 dolar ödemeniz gerekiyor ve turun tamamı yaklaşık iki saat sürüyor.Coronado Adası

Coronado Köprüsü ile San Diago'ya bağlanan dünyaca ünlü Coronado Adası, yaklaşık 20 kilometrelik bir alana sahiptir. Bilinen en meşhur özelliği, dünyanın en pahalı evlerini bünyesinde barındırıyor oluşudur. Ayrıca II.Dünya Savaşı'nda kullanımış olan ABD Hava Üssü de ada sınırları içinde yer alır.

Şahsen, Coronado Adası'nda gezmekten en keyif aldığım yer uçsuz bucaksız sahili oldu. Eğer bu şahane adaya gidecek olursanız en az bir saatinizi bu plajda yürümeye ayırmalısınız diye düşünüyorum. Özel aracınız varsa Coronado Köprüsü üzerinden adaya varabileceğiniz gibi San Diego-Coronado Adası arasında devamlı sefer düzenleyen vapurlardan birini de kullanabilirsiniz. Coronado Adası'nda muhteşem sokak ve caddeleri, kusursuz bir düzen içinde yerleşmiş ev ve bahçeleri gezecek vakti mutlaka ayırın. Özellikle kendi aracıyla bu adaya gitmiş olanlar, sokaklarda kaybolma pahasına rastgele gezmeliler diye düşünüyorum.San Diego Hayvanat Bahçesi

Amerika'da bulunan hayvanat bahçelerinin en önemli ortak özelliği, hayvanların kapalı kafesler ardına hapsedilmemiş olmasıdır. En vahşisinden en evciline kadar kadar tüm hayvanlar, kendilerini doğal yaşam alanlarında hissederler. Gelişmiş teknoloji ve doğa dostu mühendisliğin en iyi örneklerinin sergilendiği bu hayvanat bahçelerinde, kafesler yerine doğal toprak yığınlarından ve özel kazılmış derin ve geniş çukurlardan oluşan alanlar kullanılıyor. Bu sebeple geziniz sırasında dünyanın farklı yerlerinden gelmiş yüzlerce hayvanı doğal yaşamları içinde seyretme imkanı yakalayabilirsiniz.

San Diego Hayvanat Bahçesi (San Diego Zoo), dünyanın en büyük hayvanat bahçelerinden biri ve yaklaşık 800 farklı türde 4000 hayvanı bünyesinde barındrıyor. Şehrin en önemli simgelerinden biri olan Balboa Park'ın içinde yer alan bu hayvanat bahçesinde yorulmadan gezebilmeniz için otobüs turları da düzenleniyor. Balboa Park demişken yaklaşık 465 hektarlık bu devasa alan hakkında da biraz bilgi vermek isterim.Balboa Parkı, hayvanat bahçesi dışında yaklaşık 17 müze -bilimden teknolojiye, sanattan eğitime kadar pek çok alanda müzeyi burada bulabilirsiniz- en ünlü Amerikan müzikallerinin sergilendiği Old Globe Theatre, çok sayıda botanik bahçe, dans vb eğitimler veren kulüpler ve restoranlardan oluşuyor. Girişlerin ücrete tabi olduğu bu müze ve bahçeler için net bir fiyat belirtmem imkansız. Ancak bir gününüz olduğunu ve sınırlı sayıda yer gezebileceğinizi düşünecek olursak, kendi seçtiğiniz beş müzeye aynı gün giriş hakkı veren toplu bilet işinize yarayacaktır diye düşünüyorum. Büyle bir bilet için kişi başı yaklaşık 40-45 dolar ödemeniz gerekiyor. (Biletle ilgili detaylara web sitesinden ulaşabilirsiniz.)

San Diego Hayvanat Bahçesine dönecek olursak, buraya girişler de ücretli. Bu hayvanat bahçesinin en eğlenci aktivitelerinden biri kuşkusuz tüm hayvanları ve parkı kuşbakışı izleme imkanı veren teleferik turu. Yüksekten korkarım, böyle bir heyecana gerek yok diyenlerdenseniz, parkı yine rehber eşliğinde gezmenizi sağlayan otobüs turunu tercih edebilirsiniz. Hayvanat bahçesine girebilmek için aldığınız biletle her iki turu da ekstra ücret ödemeden yapabilirsiniz. Bu iki aktivitenin de dahil olduğu giriş ücreti bir kişi için yaklaşık 35-45 dolar olarak belirlenmiş. Ancak bir bilet alternatifi daha var ki ilkine göre biraz daha avantajlı. Bu bilet, hayvanat bahçesi aktivitelerinden olan 4D Theater, 4 boyutlu sinema, gösterisine de ekstra ücret ödemeden giriş yapmanızı sağlıyor. Bu bilet için kişi başı ücret ise 40-50 dolar olarak belirlenmiş.

Sea World Tema Parkı

Dört mevsim havaların ılık geçtiği bir çok Amerikan şehrinde olduğu gibi San Diego'da da bir tema parkı kurulmuş. San Diego Sea World tema parkının giriş biletlerini internetten alabileceğiniz gibi park girişindeki gişelerden de temin edeblirsiniz. Bu harika parka giriş bedeli bir kişi için 84 dolar olarak belirlenmiş. (2014 yılı içinde bu parka gitmeyi planlıyorsanız 50. yıla özel kampanyalı bilet fiyatlarından mutlaka yaralanın.)San Diego Sea World tahmin edebileceğiniz gibi su gösterileri su hayvanlarının şovlarıyla dolu bir park. Eğer yanınızda çocuklarınız varsa gezi planınıza bu parkı kesinlikle eklemelisiniz. Bir tam gün ayırmanız gereken bu gezi esnasında yemek yiyebileceğiniz restoran ve kafeler de park sınırları içerisindeki yerlerini almışlar.

Geziniz sırasında, herhangi bir restorana girerek yemek sipariş edecek olursanız, biraz yüksek bir bedel ödemeniz gerekebilir. Park girişinden ve resmi internet sitesinden temin edebileceğiniz ve belirlenen restoranlarda gün boyu ekstra ücret ödemeden yemek yeme imkanı veren All Day Dining Deal (kişi başı 17-33 dolar) kuponlarını almanızda kesinlikle fayda olduğunu düşünüyorum.

Bu hafta, California Eyaleti'nin en güzel şehirlerinden bir hakkında detaylı bilgiler vermeye çalıştım. Önümüzdeki hafta yine bir ABD şehriyle burada olmaya çalışacağım. Merak edenlerle aynı adreste buluşmak üzere.
@basharfiie

eybakan@gmail.com


Diğer Haberler Tüm Gezi - Mekan Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU