USA SABAH 11 Aralık 2018 Salı
Gezi - Mekan
  • Haber giriş tarihi: 09 Nisan 2014 Çarşamba 11:00
  • Güncelleme saati: 11:06

Washington DC rehberi -1-

Washington DC, New York turistlerinin kolaylıkla gidebileceği dünyanın en önemli başkentlerinden biri.

Sadece ben mi böyle hissediyorum bilmem ama genelde başkentler, soğuk ve yalnız şehirlerdir. Ülkelerin ikinci en önemli şehirleri bana çok daha çekici gelir. Tıpkı İstanbul gibi... ABD'deki durum da böyledir. New York gibi parlayan bir yıldız dururken Washington DC, O'nun ışığıyla aydınlanan bir başkent sadece. Elbette bu tamamen benim kişisel görüşüm. Katılanlarınız da katılmayanlarınız da olacaktır.

Ancak Washington DC'ye yolu düşenler, sınırsız yeşil alanları, düzenli şehir yapısı ve insan kalabalığıyla benzerlerinden biraz daha farklı olduğunu düşünebilirler. Özellikle National Mall olarak bilinen bölgeyi gezdiğinizde ne demek istediğim daha iyi anlayacaksınız. Tatil planı yaparken acelesi olanları düşünerek girizgahı daha fazla uzatmadan dünyanın en ünlü şehirlerinden birini tanıtmaya başlamak istiyorum. Serinin bu ilk yazısında şehir hakıında genel bilgiler vermeyi, ikinci yazısında da turistik bölgeleri detaylandırmayı düşünüyorum.

Genel bilgiler

Amerika Birleşik Devletleri, toplam 50 farklı eyaletten oluşur. Her bir eyalet temelde aynı yere bağlı olmakla birlikte teorik olarak birbirinden ayrı sistemler içinde yönetilir. Her bir eyaletin kendine ait başkenti vardır. Washington DC, tüm bu eyalet yönetimlerinin toplandığı merkez olması sebebiyle ABD'nin başkenti olma özelliğine sahiptir.

Washington DC, birleştirici merkez olma özelliğiyle hiç bir eyalete bağlı değildir. Bu bağımsız yapısı sebebiyle farklı bir eyalet olarak da düşünülür. Böyle olduğunu düşünen kaynaklarda ABD'nin eyalet sayısı 51 olarak belirtilir.

Washington DC, genelde ismi sebebiyle ABD'nin en batısında yer alan Washington Eyaleti ile karıştırılır. Bu sebeple başkent olan Washington, Washington DC ya da sadece DC olarak anılır. (DC, District of Columbia yani Kolumbiya Bölgesi)

ABD başkanının yaşadığı ev olan Beyaz Saray, ABD Kongre Binası, ABD Yüksek Mahkemesi, diğer devletlerin büyükelçilik binaları ve ABD Bakanlık Bİnaları DC'de yer alır.

Şimdilerde Kolumbiya Bölgesi olarak anılan bu bağımsız bölgede yaşam, ilk olarak 17. Yüzyılda başlamış. bölgedeki insan popülasyonu geçen yıllar içinde değişiklik gösterse de bu bölgede yaşam, nerdeyse hiç durmamış. 17. Yüzyılın sonlarına doğru ABD'de yaşayan halk ve yönetim kadrosu, eyaletlerden bağımısız ulusal bir başkent kurma ihtiyacını gündeme getirmişler. Bunun üzerine başlatılan çalışmalar, ilk yapılması gerekenin bağımsız bölgeyi seçmek olduğuna kara vermişler. İlk olarak, Maryland ve Virginia Eyaletlerinin arasında kalan bu bölge belirlenmiş. Zamanla -yasal düzenlemeyle belirlenen sınır ihlal edilmeden- belilrenen bölge biraz daha genişletilerek bugünkü halini almış.

Washington DC, günümüze kadar geçen zamanda birçok kez saldırıya uğramış hatta 1814 yılında Britanya kuvvetlerince yapılan baskında, Kongre Binası, Beyaz Saray ve Hazine Binası yıkılmış. Tarihe Washington'ın yıkılışı olarak geçen bu hadisenin ardından Kongre Binasının bugünkü halini alması için yaklaşık 50 yıl geçmesi gerekmiş.Ulaşım ve konaklama

Washington DC'de toplam üç havaalanı bulunur. Bunardan ilki ve uluslararası olması sebebiyle en çok bilineni Baltimore Uluslararası Havalanı'dır. Şehir merkezine yaklaşık 45 dakika mesafede bulunur ve devamlı şehir merkezine giden ücretsiz servis hizmeti vardır. İkinic Hava limanı Dulles (45 dk mesafededir ve ücretsiz servis hizmeti vardır.), üçüncüsü ise şehr merkezine sadece 15 dakika mesafede bulunan Ronald Raegan Havalanı'dır.

Şehir içinde özellikle sabah ve akşamüstü saatlerinde son derece yoğun bir trafik ile karşılaşabilirsiniz. Bu sebeple Washington DC gezinizi Metrorail olarak isimlendirilen metro hattını kullanarak yapmanızı tavsiye ederim. Toplmada beş hat ve 86 durakla hizmet verdiğinden başka bir araca -neredeyse- ihtiyaç duymadan planladığınız her yere kolayca gidebilir, biletlerinizi istasyon girişlerinden temin edebilirsiniz. Geziniz sırasında defalarce metro kullanmanız gerekeceğini düşünürsek, günlük sınırsız geçiş hakkı veren biletlerden almanızı da kesinlikle tavsiye ederim.

DC'de konaklayacağınız oteli seçerken metro istasyonuna olan yakılnlığı tercih sebebiniz olmalı. Şehir genelinde aklınıza gelebilecek her otel zincirinin bir şubesini bulabilirsiniz. Şehir merkezinde bir gece konaklamanın bedeli ortalama 100-150 doalardan başlayarak seçiminize göre artış gösteriyor.

Washington DC, adeta bir kongre şehri olarak da tanımlanabilir. Dünyanın en iyi kongre salonları bu şehirde bulunuyor. Eğer tatiliniz önemli kongrelerin olduğu günlerden birine denk geldiyse otellerin gecelik fiyatlar iki hatta üç katına kadar çıkabiliryor. Planınızı yapmadan önce şehir gündemini güncel olarak duyuran resmi internet sitesini ziyaret etmelisiniz diye düşünüyorum.

New York'tan DC'ye nasıl gidilir?

New York'ta Washington DC'ye araba ile yaklaşık 3.5 saatte varabilirsiniz. ABD'nin son derece konforlu yollarında araba kullanmak isteyenlerdenseniz, araba kiralamak ilk düşüneceğiniz alternatif olabilir.

Daha güvenli bir yolculuk yapmak isteyenlerdenseniz, sabahın erken saatlaerinden itibaren sık aralıklarla kalkan şehirler arası trenlerden birine binerek farklı bir tecrübe de yaşayabilirsiniz.

Manhattan'ın adeta kalbi sayılan Penn Station'dan (7-8. Cadde 34. Sokak) kalkıp Washington DC Union Staition'a giden bu trenlerle yolculuk edecek olursanız yolda geçireceğiniz süre hemen hemen değişmeyecektir. Bu yolculuk için ödemeniz gereken bilet ücreti, gün, mevsim ve saate göre ciddi değişiklikler gösteriyor. Buna göre bir kişi için tek yön bilet fiyatları, yaklaşık 75-140 dolar aralığında seyrediyor. Ancak erken rezervasyon seçeneği ve zaman zaman dergi ve gazetelerde yayınlanan indirim kuponları sayesinde yolculuğunuzu çok daha ekonomik hale getirebilirsiniz.

New York'tan Washington DC'ye gitmenin en ekonomik yolu, şehirlerarası otobüsleri kullanmaktır. ABD'deki öğrenciler genelde bu yolu tercih ediyorlar. Bu iki şehir arasında transfer yapan en meşhur otobüs şirketleri, Bolt Bus ve Mega Bus'tır.

Bolt Bus'ın çok daha konforlu araçlarla hizmet verdiğini ve Wİ-Fİ hizmeti sebebiyle daha çok tercih edildiğini kesinlikle söyleyebilirim. Bolt Bus, Manhattan içinde üç farklı noktada hizmet veriyor ancak Wahington DC'ye giden otobüsleri sadece 11-12.cadde 33. Sokaktan kalkıyor.

Yaklaşık beş saat süren bu yolculuk için kişi başı ortalama 35 dolar gibi bir ücret ödemeniz gerekmekte. Ancak vaktiniz esnek ise ve o gün yolculuk yapamama riskini göze alabilirseniz, biletinizi on-line almaktansa, bizzat durağa gitmenizi ve otobüsün kalkmasına dakikalar kala hala boş olan koltuklardan birini sadece 5 dolara alma şansınızı deneyin derim. Hafta içi her gün sabah 6-30'da başlayarak 18.30'a kadar her yarım saatte bir sefer düzenlendiğiniz de belirtmek isterim.

Bu hafta, Washington DC hakkında öncelikli bilmeniz gerekenler hakkında bir yazı kaleme aldım. Önüzmüzdeki hafta, DC'de düzenlenen günübirlik turalrın detayları ve mutlaka görmeniz gereken yerler hakkında işinize yarayacağını düşündüğüm bilgiler vermeye çalışıcağım. Merak edenerle aynı adreste buluşmak üzere.

@basharfiie

eybakan@gmail.comDiğer Haberler Tüm Gezi - Mekan Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU