USA SABAH 13 Kasım 2018 Salı
Gezi - Mekan
  • Haber giriş tarihi: 01 Nisan 2014 Salı 17:48
  • Güncelleme saati: 17:51

New York’un sessiz sığınağı: Roosevelt Adası

Kimileri için New York, canlılığın simgesi ve hiç uyumayan bir enerji kaynağı. Sırf bu yönü sebebiyle bu şehri tercih edenler olduğu gibi yine aynı sebeplerle yorgun hissedip kaçacak yer arayanlar da var. İşte bugünkü yazım ruhunu dinlendirecek yer arayanlar için.

İnternette basit bir arama yapıp New York'ta gezilecek yerleri listelediğinizde, karşınıza çıkan resimlerin bir çoğunda East River üzerinde süzülen bir teleferik görürsünüz. Bu teleferik, aslında bir ulaşım aracı ise de turistler tarafından en güzel New York manzaralarından birine ev sahipliği yaptığı için çokça tercih ediliyor. Manhattan ile Queens arasında yer alan Roosevelt Adası'na ulaşmanın yollarından biri olan bu teleferiğe nasıl ve nereden binildiği ve benzeri detayları yazımın devamında bulabilirsiniz. Ancak önce Roosevelt Adası hakkında biraz bilgi vermek istiyorum.

Roosevelt Adası'nda yaşam Amerika'nın keşfedildiği ve yeni yaşamın başladığı yıllara (1600'lü yılların sonları) dayanıyor. Tarih boyunca çeşitli sebeplerle isim değişikliğine uğrayan ada, Minnahononck Island, Varckens Island, Manning's Island, Blackwell's Island ve Walfare Island gibi farklı isimlerle anılmış. 1973 yılından itibaren dönemin Amerikan Başkanı Franklin Delano Roosevelt'in adaya kazandırdığı projeler sebebiyle O'nun adıyla anılmaya başlanarak Roosevelt ismini almış.

Roosevelt Adası, uzun ince bir adadır. Sadece bir kaç saatte tamamını gezebileceğiniz bu minik ada, 3 km uzunluğa 240 metre genişliğe sahiptir. Üzerinde yaşamın başlaığı ilk yıllardan 1969 yılan kadar New York Eyaleti'ne ait olan bu ada, 1969 yında Urban Development Corporation tarafından 99 yıllığına kiralanmıştır. Bu tarihten itibaren değişen ada kurallarına göre sokaklarında arabayla gezmek yasaktır. Adada yaşayanlar araçlarını, kendilerine tahsis edilen büyük otoparklara park ederek ada içinde gidecekleri yerlere ulşamak için toplu taşıma araçlarını kullanmak zorundadırlar.

Görmeden dönmeyin

Roosevelt Adası üzeride turistlerin ve tarih severlerin ilgisini çekecek tarihi yapılar mevcuttur. Özellikle 1900'li yılların başlarında bu ada, akıl hastaları ve o tarihlerde tedavisi henüz bulanamamış olan bulaşıcı hastalıkları taşıyanlar için adeta bir bakım ve tedavi mekezi olarak kullanılmış. Özellilke çiçek hastalarının adeta karantinaya alındığı Renwick Hastanesi kalıntıları oldukça ilginç. kalıntı haliyle biraz ürkütücü bir manzara oluşturan hastane binasında bir süre önce resterasyon çalışmları başladı. Hemen hemen tamamlanan çalışma için yaklaşık 4,5 milyon dolar harcandığı da biliniyor.

Bence adann en güzel ve dingin yeri Southpoint Park. 2011 yılında New Yorkluların hizmetine açılan bu park, adadnın en güzel yerine konuçlanmış. Özellikle havanın güzel olduğu günlerden birinde adaya gittiyseniz, bu parkta muhakkak yürüyüş yapmalısınız. Park düzenlemesi piknik yapmanız iöin de son derece uygun eğer vaktiniz varsa muhteşem bir Manhattan manzarası eşliğinde piknik de yapabilirsiniz.

Southpoint Park'ın içerisinde yer alan North Point Lighthouse da (North Point Deniz Feneri) Roosevelt Adası'nda görmeniz gereken yerlerden biri. 1872 yılında inşaa edilen bu deniz feneri, gotik mimarinin en iyi örneklerinden biri olma özelliğini de taşıyor.

Queens Boro Bridge'in (Quenns Köprüsü), orta ayakları Roosevelt Adası'na basıyor. Adanın hemen hemen ortasına denk gelen bu köprü ayaklarına aşağidan bakmak ve tüm heybetiyle Queens Köprüsü'nü izlemek adadan dönmeden mutlaka yapmanız gerekenler arasında yer alıyor.Nasıl gidilir?

Son derece sakin bir ada olan Roosevelt Adası, içinde barındrıdıklarından ziyade adaya ulaşmak için yapılan teleferik yolculuğu sebebiyle çokça ziyaret edilen bir yer. Elbette adaya ulaşmanın tek yolu teleferik yolculuğu değil. Adaya giden tramway da mevcut. Ancak bir New York turisti iseniz kesinlikle teleferik yolculuğunu tercih etmelisiniz.

Roosevelt Adası'na arabasıyla gitmek isteyenler, arabalarını belirlenen otoparklara park etmek zorundalar. Adaya ulaştıran Roosevelt Island Bridge'in (Roosevelt Adası Köprüsü) hemen yakınında bulunan Motorgate Parking Garage, aracınızı bırakmak için son derece uygun bir yerdir. Otopark ücretleri de son derece makul seviylerde tutulmuş. Yaklaşık 2-9 saat için 9-15 dolar arası bir ücret ödemeniz gerekiyor.Metro kullanmayı tercih edenler, F hattını takip ederek Roosevelt Island durağında inebilir ve adaya kolayca varabilirler.

1976 yılından beri Manhattan ve Roosevelt Adası arasında hizmet veren teleferik bir seferde 125 kişi taşıyabilme kapasitesine sahip. Bu teleferiğe binmek için ayrıca bilet almanıza da gerek yok. Metro Card'ınız ile geçiş yaparak teleferiği kullanabilirsiniz. Mnahattan'dan teleferiğe binmek için 59.cadde 2. Avenue'de bulunan istasyona gitmeniz yeterli. Manhattan'dan adaya yapacağınız yolculuk yaklaşık5 dakiaka sürüyor. Bu süre boyunca kameranızı kayıtta tutarsanız harika bir Manhattan manzarasını ölümsüzleştirmiş olursunuz.

Bu hafta da Manhattan'ın en güzel yerlerinden birini tanıtmaya çalıştım. Özellikle bahar aylarında Manhattan'da olacaksanız bu eğlenceli geziyi mutlaka planlarınız arasına dahil edin derim. Önümüzdeki hafta New York'tan biraz uzaklaşıp Washington DC'ye doğru yol alacağız. Merak edenlerle aynı adreste buluşmak üzere.

@basharfiie

eybakan@gmail.com


Diğer Haberler Tüm Gezi - Mekan Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU