USA SABAH 25 Eylül 2018 Salı
Gezi - Mekan
  • Haber giriş tarihi: 27 Şubat 2014 Perşembe 14:28
  • Güncelleme saati: 14:32

New York’ta bir cennet: Botanik Bahçesi

Bu sene New York’ta son yılların en sert kışı yaşandı ve yaşanmaya devam ediyor. Hayatımın en soğuk günlerini bu yıl yaşadım dersem abartmış olmam diye düşünüyorum. Elbette doğanın her hali ayrı güzel ancak bu günlerde çiçek açmış ağaçlar, baharın gelişini müjdeleyen yumuşacık bir hava ve hem ruhu hem bedeni dinlendiren kuş cıvıltıları en çok özlediğim şeylerin başında geliyor.

Bu hafta bilgisayarımın başına bu duygularla oturduğumdan, geçen yıl ziyaret etme şansı yakaladığım New York Botanik Bahçe'si hakkında yazmaya karar verdim. Parmaklarım tuşlara dokundukça biraz olsun, bahar gelmiş ve ben yine o muhteşem bahçede geziyormuşum hissini yakalamayı umuyorum.

Neredeyse dört gözle beklenen sıcak günlere ulaşmamıza az bir zaman kaldı. Tam da doğa uyanırken ona şahit olmak ve içten bir günaydın dilemek için New York civarında gidilebilecek yerlerin başında gelen New York Botanik Bahçesi, özellikle çocuklu aileler için kesinlikle görülmesi gereken bir yer.



Benzerleri arasında dünyanın en iyilerinden biri olduğu düşünülen New York Botanik Bahçesi, her yıl ortalama 800 bin kişi tarından ziyaret ediliyor. Şimdilerde yaklaşık 1000 dönüm gibi oldukça büyük bir alan üzerine kurulu olan bu park, hayallerinin peşinden koşan mesleğine aşık iki botanist tarafından hayata geçirilmiş.

1800'lü yılların sonlarına doğru dönemin en iyi üniversitelerinden olan Columbia Üniversitesi'nde görevli Nathaniel Lord Britton ve eşi Elizabeth Londra'ya gitmişler. Gezileri esnasında ziyaret ettikleri Royal Botanical Garden, mesleğinde son derece başarılı bu iki botanistin yüreğinde aynı heyecanı yeşertmiş. Döndüklerinde ilk işleri, bu bahçenin çok daha iyisini hatta dünyanın en iyi botanik bahçesini New York'ta kurmak için görüşmelere başlamak olmuş.

Olumlu geçen görüşmelerin ardından, bugün dünyaca tanınan ve benzerleri arasında en iyilerden biri olarak gösterilen bu bahçe, 1891 yılında hizmete açılmış. Yüz yıldan fazla süredir doğa severlerin ziyaret ettiği botanik park, geçen bunca yıla rağmen ilk günkü hedeflerinden hiç şaşmamış. Doğal ortamlarında yetiştirilen bitkiler, özel çiçek türleri ve yetiştirme tekniklerinin sergilenmesinin yanı sıra, gelecek nesillerin bu alanda eğitilmesi hedefi de hep korunmuş.

Aralarında 200 yaşında ağaçların da bulunduğu yaklaşık 1 milyon bitkiyi bünyesinde barındıran botanik parkta -her yıl mevsiminde ve festival havasında- sergilenen 8 bin çeşit orkide de bulunuyor. Yaklaşık 15 farklı bölümden oluşan bahçede her bir bölüm barındırdığı bitkiye göre isimlendirilmiş

Doğal ortamında sergilenen bunca bitkinin varlığı bu parka geldiğinizde yeşillikler arasında bir yürüyüş yapacağınız fikrini uyandırabilir. Ancak eğitimin gerekliliğinin her alanda vurgulandığı Amerika şartlarında, basit yürüyüşlerden bile sayısız bilgi edinerek dönebileceğinizi unutmamak gerekir. Özellikle çocuklar için görerek öğrenebilecekleri programlar botanik bahçenin en önemli etkinlikleri arasında yer alıyor..

Etkinlikler

Birçok yerde olduğu gibi New York Botanik Bahçesinde de üyelik sistemi mevcut. Mevsime göre sürekli değişen eğitim programları ve genel bakım masraflarına katkı sağlaması adına ücretlendirilen üyelik sistemi müşterilerine, yıllık sınırsız giriş, ücretsiz park servisi, sertifika ya da eğitim programlarına indirimli katılım hakkı ve satış mağazalarında geçerli indirim imkanları sağlıyor. (Kişi başı yaklaşık 80$ olarak ücretlendirilmiştir.) üyeler dışındaki ziyaretçiler için botanik bahçe girişleri, 3-13$ aralığında belirlenmiş durumda.

Bu harika yerde öğreneceklerinize gelecek olursak, yetişkinler ve çocuklar için ayrı düzenlenen kurslar olduğunu söyleyerek başlayabiliriz. Yetişkinler için gündüz, akşam ve hafta sonu seansları olmak üzere sınıflandırılan yaklaşık 10 farklı kurs mevcut. Bunların arasında en çok ilgi görenleri, çiçek düzenleme sanatı, çiçek yetiştirme teknikleri eğitimi, egzersiz programları ve bitkilerle desteklenen terapi seansları geliyor. Kurs süresine ve seçtiğiniz güne göre değişen bir fiyat aralığı olduğundan güncel programları ve bedellerini resmi internet sitesinden kontrol etmenizde fayda var.

Çocuklar söz konusu olduğunda çok daha eğlenceli programların olduğunu söyleyebilirim. Sadece çocukların eğitimi için özel olarak dizayn edilmiş iki bahçede bitkilere dokunma ve özgürce oynama şansı yakalayabilecek olan çocuklarınıza siz de eşlik edebilirsiniz. Yaş ortalamasına göre 3-5 ve 6-12 yaş olmak üzere iki farklı grup mevcut.

Çocuklarınızın bitkiler hakkında detaylı bilgi edinebilecekleri bu kursların yanı sıra, okul tatillerinde özel olarak düzenlenen kamp programları da son derece eğlenceli ve eğitici. Kamp programları, yaş ortalamasına göre gruplandırılmış ve yatılı ya da yatısız olmak üzere iki şekilde programlanmış durumda. Çocuklarınıza unutulmayacakları bir tatil yaşatmak istiyorsanız on-line olarak gerçekleştirebileceğiniz kamp kayıtları için vaktinden önce davranmanızda yarar var. Kamp süresi ve etkinlikleri ödeyeceğiniz bedelde ciddi oynamalara sebep oluyor. Bu sebeple fiyat aralığı oldukça geniş. (250-1000$ arasında.)



Vazgeçilmezler

Her yıl 1 Mart-21 Nisan tarihleri arasında gerçekleştirilen The Orchid Show (Orkide festivali) New York Botanik Bahçe'nin dünyaca meşhur etkinliklerinden biridir. Yaklaşık 8 bin çeşit orkidenin tanıtıldığı ve çeşitli aktivitelerle desteklenen festivale bu tarihler arasında New York'ta iseniz mutlaka katılmalısınız. (Katılım ücreti 20-30$ olarak belirlenmiş.)

Festivalin –bence- en eğlenceli ve aynı zamanda romantik kısmı, (tarih ve saatlerini internet sitesinden kontrol etmelisiniz) Orchid Evenings (Orkide Akşamları) olarak isimlendirilen muhteşem bir müzik eşliğinde katılabileceğiniz akşam yemeği programıdır. Özellikle eşiniz ya da sevgilinizle unutulmaz bir akşam geçirmek istiyorsanız hızla tükenen giriş biletlerini almak için acele etmelisiniz.

Bu muhteşem bahçeyi ziyaret ettiğinizde görmeden dönmemeniz gereken bir diğer yer ise A. Haupt Conservatory binasıdır. 1902 yapımı kubbeli cam binayı, dört mevsim ziyaret edebilirsiniz. Özellikle fotoğrafçıların çok ilgisini çeken bu bölümde tropikal bitkiler sergileniyor.

Nasıl gidilir?

2900 Southern Blvd, Bronx, NY 10458 adresinde bulunan New York Botanik Bahçe'ye Manhattan'dan gidecek olanlar, B, D veya 4 numaralı trenlerden birini alıp Bedford Park istasyonunda inerek kolayca varabilirler. (Manhattan'dan yaklaşık 20 dakika mesafede yer alır.)

Bu hafta da gitmekten son derece keyif aldığım bir New York mekanını tanıtmaya çalıştım. Önümüzdeki hafta aynı yerde buluşmak üzere.

@basharfiie

eybakan@gmail.com


Diğer Haberler Tüm Gezi - Mekan Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU