USA SABAH 26 Eylül 2018 Çarşamba
Gezi - Mekan
  • Haber giriş tarihi: 18 Şubat 2014 Salı 11:19
  • Güncelleme saati: 11:29

Broadway Şovları’nı izlemenin kolay yolları

Bu hafta New York turistleri için tavsiyelerimi yazmak üzere bilgisayarımın başına oturduğumda aklımdan geçen, lezzetli yemekler yiyebileceğiniz bir New York restoranını tanıtmaktı. Ancak düzenli takip ettiğim Broadway Şovlarına göz atarken, daha önce bu tecrübeyi yaşamak isteyen New York turistlerine yardımcı olacak bilgiler yazmadığımı fark ettim.

Birçoğunuzun bildiği gibi Broadway Şov programları çok sık değişiyor. Bu sebeple program bilgileri vermektense namı tüm dünyaya yayılmış bu şovlara gitmek isteyenlere tüyolar vermenin daha işe yarar bir yol olduğuna karar verdim.

Öncelikle her mevsim sanat severlerle dolup taşan Broadway Caddesi hakkında kısa bilgiler vermek istiyorum. Manhattan Adası, muhteşem bir düzende inşa edilmiştir. Tüm sokaklar belirli bir düzen içinde sıralanır ve bu sayede –ilk bakışta düşüneceğinizin aksine- bir yerden bir yere gitmek ve aradığınız adresi bulmak son derece kolaydır. Adanın bir başından diğer başına tek isimle anılan ana caddeler genelde aynı doğrultuda devam eder. Broadway, bu akışın içinde farklıdır ve Manhattan'ın tek çapraz caddesidir. Adanın doğusundan başlayıp, Union Square Park'tan batıya dönüş yapar ve Central Park'ın batısından geçerek adeta adayı ikiye böler. Haritadan baktığınızda Broadway'in, yaklaşık 21 kilometre uzunluğa sahip bir cadde olduğunu görebilirsiniz.

Elbette tüm bu yol boyunca sadece tiyatro salonları ve şov merkezleri yok. New York turistleri olarak sizi en çok ilgilendirecek kısım, 6-9. Avenue arasında 41. Caddeden başlayarak 54. Caddeye kadar uzanan bölüm olacaktır. Bu bölgede her birinde dünyaca en ünlü şovlarının sergilendiği yaklaşık 40 tiyatro binası yer alır.Daima sanata merak duymuş, her şart ve koşulda onu geliştirmeye çalışmış olan New York halkı, 1800-1850 yılları arasında Manhattan'da dönemin en iyi tiyatro salonlarını kurmaya başlamışlar. Henüz dağınık halde bulunan bu salonlar, 1900'lü yılların başından itibaren şu anda hizmet verdikleri bölgede toplanmaya başlamış. Başlarda sayıları az olsa da dikkat çekmek ve sanat severleri bünyelerine çekmek için son derece parlak ışıklandırdıkları salon girişleri, bulundukları caddede geceleri de aydınlık başlamış. Bir süre sonra bu bölge ' The Great White Ways' (Muhteşem Beyaz Yol) olarak anılmaya başlanmış.

Başlarda sanat severlerin en uğrak merkezlerinden biri olan Broadway'in zamanla ABD ekonomisine sağladığı hatırı sayılır katkı, bu sektöre devlet desteğinin artmasına sebep olmuş. Açıklanan resmi rakamlara göre sadece 2013 yılında Broadway biletlerinden 1 milyar 193 milyon dolar gelir sağlanmış. Dudak uçuklatan bu rakamlar, şovların devamını isteyen yatırımcıları, daima daha iyisini yapmaya zorluyor bu da sanat severlerin -aradıkları gibi- en iyisini bulmalarını kolaylaştırıyor.

En iyi Broadway şovları

Broadway şovlarının sahnelenme süreleri başarılarının sıralanmasındaki en önemli etkenlerden biri. Oyunu başarılı kılan diğer etkenler arasında izleyici ve çevrildiği dil sayısı geliyor. Broadway müzikalleri arasında rekor tam 21 yıl boyunca 10 binden fazla kez oynanarak yakalanması zor bir rekora imza atan The Phantom of the Opera adlı oyun geliyor. (Engelli bir adamın dramatik aşk hikayesini konu alıyordu.)

Bir kısmı halen gösterimde olan Chicago, Cats, Mamma Mia, Lion King, Gypsy ve My Fair Lady de Broadway'in en iyileri arasında ilk sıralarda yer alıyor.

Bir yerde turist isem ilk araştırdığım şey gittiğim yerden yapmadan dönmemem gerekenler listesidir. New York hakkında hangi internet sitesine baksanız mutlaka Broadway'de bir şov izleme tavsiyesiyle karşılaşırsınız. Güncel şov programları devamlı değiştiğinden gitmek için seçebileceğiniz şovların ve bilet fiyatlarının tam listesine ppc.broadway.com adlı internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Güncel reytinglerden indirimli biletlere kadar pek çok şeye ulaşabileceğiniz bu sitede karşılaştırmalı yorumlar da mevcut.Ortalama bir New York tatili zaten yeterince yüksek bir bütçe gerektiriyor. Daha ekonomik olması adına düşük kalitede bir şov izlemenizdense uygun fiyatlı biletlere nasıl ulaşabileceğinizi bilmeniz şart. ABD'de birçok konuda indirim yakalamak isteyenler erken davranmaları gerektiğini bilirler. Ancak iş Broadway biletlerine gelince durum tam da tersini yapmanız gerektiğini söylüyor.

İlla izlemek istediğiniz bir Broadway şovu yok ise son güne kadar beklemenizde fayda var. Tüm New York turistlerinin en az bir kez yanından geçtiği Times Meydanı'nda bulunan meşhur merdivenin hemen altındaki TKTS gişeleri indirimli biletlere ulaşabileceğiniz yegane yer.

Çoğu zaman –özellikle hafta sonları- önünde uzun kuyruklar görebileceğiniz bu gişe, Broadway şovları için en ucuz bileti bulabileceğiniz yegane yer. Bu işin tek dezavantajı, sadece o günün şovlarına ait biletleri bulabilecek olmanız. Gösterim günü geldiği halde tüm koltuklarını halen dolduramamış olan şovların biletleri, öncelikle yüzde 40 indirimle satışa çıkarılıyor, gösterim saati yaklaştıkça bu indirim yüzde 50'ye kadar çıkıyor. Hatta bazı günler kalan son iki bilet için kura çekmek gibi eğlenceli bir yola da gidiliyor. Şansınıza güveniyorsanız bu kuraya adınızı yazdırın ve bedava bilet kazanmayı deneyin derim.

Önümüzdeki hafta şu sıralar karla mücadele eden New York'ta gitmekten keyif alacağınızı düşündüğüm sıcacık bir New York mekanını tanıtmak üzere yine burada olmaya çalışıcam. Merak edenlerle aynı yerde buluşmak üzere.

@basharfiie

eybakan@gmail.com


Diğer Haberler Tüm Gezi - Mekan Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU