USA SABAH 14 Aralık 2018 Cuma
Ekonomi
  • Haber giriş tarihi: 09 Kasım 2017 Perşembe 15:55
  • Güncelleme saati: 15:55

ABD ile Çin arasında 250 milyar dolarlık anlaşma

ABD’den Çin’e kritik bir ziyaret gerçekleşiyor.Donald Trump ve eşi Melania Trump, 13 günlük Asya turu kapsamında Japonya ve Güney Kore'deki temaslarını tamamlayarak Çin'in başkenti Pekin'e geldi.

Trump çiftini, Çin Devlet Başkanı Şi Cinping ve eşi Pıng Liyüen, Tienanmın Meydanı'nda bulunan tarihi Yasak Saray'da karşıladı.

Bir süre ayaküstü sohbet eden liderler ve eşleri birlikte çay içti, sohbet etti ve ardından sarayı gezdi.

Şi Cinping ve Donald Trump, Tiananmen Meydanı'nda bulunan Büyük Halk Salonu'ndaki görüştü.

Görüşmede iki lider, iş birliği ve karşılıklı güven vurgusu yaptı.

Şi, Trump ile geniş kapsamlı toplantılar yapma fırsatı bulduklarını belirterek, Çin devleti ve halkı adına ABD liderinin ülkelerine yaptığı ziyaretten duyduğu memnuniyeti dile getirdi.

ABD lideri ile çok sayıda küresel ve bölgesel meseleye ilişkin derinlemesine görüş alışverişinde bulunduklarını aktaran Şi, iki ülke arasındaki ilişkinin tüm dünyadaki barış, refah ve istikrarı ilgilendirdiğini söyledi.

Devlet Başkanı Şi, "Çin ve ABD için tek doğru yol, iş birliğidir" ifadesini kullanarak "daha iyi bir geleceğin ancak kazan-kazan ilkesi ile karşılanabileceğini" dile getirdi.

İki ülke arasındaki ilişkilerin ticaret, ekonomi ve kültürel dahil birçok alanda hızlı bir gelişme kaydettiğine değinen Şi, "Çin, ABD ile Kore Yarımadası ve Afganistan gibi çok sayıda uluslararası meselede karşılıklı işbirliğini geliştirdi" dedi.

Şi, Çin-ABD ilişkilerinin yeni bir tarihi başlangıç noktasında olduğuna da dikkati çekerek, ilişkilerin karşılıklı saygı ve güven prensipleri çerçevesinde gelişmeye devam ederek tüm dünya halklarına kazanımlar sunmayı sürdüreceğini anlattı.

Başkan Trump ise Şi ile birçok konuda fikir birliği sağladıklarını belirtti.

İki lider, görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Şi, Trump'ın ziyareti kapsamında iki ülke şirketleri arasında ticaret ve yatırım alanlarını kapsayan 250 milyar dolarlık bir dizi anlaşma imzalandığını belirtti.

İki ülke arasındaki iş birliği potansiyelinin büyüklüğüne vurgu yapan Şi, Washington ve Pekin arasındaki iyi ilişkilerin tüm dünyanın refah ve istikrarını ilgilendirdiği değerlendirmesinde bulundu.

Kuzey Kore konusunda da aynı düşüncede olduklarını bildiren Trump, "Ne yazık ki bundan önceki hükümetlerimiz ABD-Çin ilişkilerinin kontrolden çıkmasına neden oldu ancak ben iki ülke arasındaki dengesizlikleri düzelterek her iki tarafın da menfaatine yönelik çalışacağım" değerlendirmesini yaptı.

REUTERS, AA, NTV

Diğer Haberler Tüm Ekonomi Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU