USA SABAH 16 Ekim 2018 Salı
Ekonomi
  • Haber giriş tarihi: 10 Haziran 2013 Pazartesi 13:44
  • Güncelleme saati: 13:46

Amerikalı iş adamlarından İzmir çıkarması

ABD'den gelen 9 iş adamı, İzmir'de ikili görüşmelerde bulunacak.

llinois Ticaret ve Ekonomik Kalkınma Ajansı ve Türkiye'nin Chicago Başkonsolosuğu Ticaret Ataşeliği tarafından organize edilen program kapsamında kente gelen heyet, Selçuk ve Efes Antik kenti gezisinin ardından İzmir Ticaret Odasını (İZTO) ziyaret etti.

Burada düzenlenen toplantıda konuşan Illionis Ticaret ve Ekonomik Kalkınma Ajansı Uluslararası Ticaret Direktörü Iwona Bochenska, ülkeler arasındaki ortaklığı geliştirmek amacıyla başlatılan program kapsamında iki ülke odaları ve üniversiteleri arasında işbirliği anlaşmaları imzalandığını belirtti.

Heyete liderlik eden Türkiye'nin Şikago Ticaret Ataşesi Sevtap Akgüloğlu ise iki ülke arasında ticari ortaklığı artırmak üzere belirlenen 6 stratejik konuya Illıonis şehrinin büyük uyum sağladığını, bu eyalet ile olan
ortaklık ilişkilerine önem verdiklerini söyledi.

İZTO Genel Sekreteri Duygu Mutluel ise ABD'nin İzmir'e gün geçtikçe artan ilgisinin heyecan verici olduğunu, son dönemde bu ülkeden gelen çok sayıda heyeti ağırladıklarını ifade etti. İki ülke arasındaki ticarette 10 yıl öncesine göre ithalatın 5 kat artmasına rağmen ihracatın yerinde saydığını söyleyen
Mutluel, "Bu dengesizliği ortadan kaldırmak için biz iş adamlarına büyük roller düşüyor" dedi.

Heyette elektronik, demiryolu, yedek parça, makine, madencilik, lojistik, gıda ve otomotiv sektöründen temsilciler bulunuyor.

(AA)

Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Ekonomi Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU