USA SABAH 16 Aralık 2018 Pazar
Ekonomi
  • Haber giriş tarihi: 22 Mayıs 2013 Çarşamba 15:49
  • Güncelleme saati: 15:57

Kanada ile ticaret reformu

Türkiye ile Kanada arasındaki ticari ilişkilerin ve ticaret hacminin geliştirilmesinde, ABD ile olan sistemin aynının kurulması için çalışmalara başlandığı açıklandı.

Türkiye'nin Ottawa Büyükelçisi Tuncay Babalı, AA'ya yaptığı açıklamada, iki ülke arasındaki gümrük iş birliği mekanizmalarının, bakanlar seviyesinde kurulacak komisyonla yönetilmesinin çok önemli olduğunu söyledi.

Bu sistemi, Washington Büyükelçiliği'nde müsteşar olarak görev yaptığı dönemde yakından izleme fırsatı bulduğunu anlatan Babalı, Türkiye'nin Kanada nezdinde bu konudaki resmi girişimlerini yaptığını ve Kanada'nın vereceği cevabı beklediklerini ifade etti.

"İki ülke bakanlarının eşbaşkanlığında kurulacak komisyon, ülkelerin resmin tamamını görmelerine büyük katkısı olacak" diyen Büyükelçi Babalı, geçen hafta itibariyle Kanada makamlarına teklifin sunulduğunu belirtti. Her iki ülke bürokratlarının, kendilerine gelen her alandaki taleplere yetişmeye çalıştığına işaret eden Babalı, bu sistem ile önemli ve belli noktalara odaklanma imkanı sağlanacak olmasının altını çizdi.

Türkiye Kanada Ticaret Odası'nın Toronto Ticaret Merkezi'ndeki resepsiyonuna katılan Babalı, dünyada ticari ilişkilerin birçok konunun önüne geçtiğini belirterek, "Ticaret hacmi yüksek ülkeler, ajandalarındaki başka sorunları daha rahat çözme imkanı buluyorlar" dedi.

"G20 ülkesi ile 2 milyar dolarlık ticareti anlayamıyorum"

Resepsiyona katılan Ontario Ticaret Odası Başkanı Allan O'dette de, AA'ya yaptığı açıklamada, ticaret erbabının arasındaki diyaloğun artırılmasının ana ilkesi olduğunu söyledi. O'dette, "Türkiye, güçlü ekonomik göstergeleri ile G 20 üyesi bir ülke. Böyle bir ülke ile Kanada arasında sadece 2 milyar dolarlık ticaretin olmasını anlayamıyorum" yorumunda bulundu.

Türkiye Kanada Ticaret Odası Genel Sekreteri Enes Kula da, oda olarak tüm imkanlarını iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesine harcadıklarını ve arzu edilen noktaya kadar bu gayreti sarfedeceklerini ifade etti.

Resepsiyona, Türkiye'nin Toronto Başkonsolosu Ali Rıza Güney ile çok sayıda Türk ve Kanadalı iş adamı katıldı.

(AA)

Diğer Haberler Tüm Ekonomi Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU