USA SABAH 14 Aralık 2018 Cuma
Ekonomi
  • Haber giriş tarihi: 01 Eylül 2012 Cumartesi 13:24
  • Güncelleme saati: 13:27

Kola Mormonlara serbest

(USASABAH)

Hıristiyanlık içinde oldukça tartışmalı bir dini oluşum olan Mormon Kilisesi, takipçilerinin kafeinli ürünler içebileceğini açıkladı.


Salt Lake City'de bulunan Mormon Kilisesi, Church of Jesus Christ of Latter-day Saints (İsa Mesih'in Son Zaman Azizler Kilisesi) internet sitesi üzerinde yayınladığı bir açıklamayla, "Kilise'nin soğuk içeceklerde kafein kullanılmasını yasaklamadığını" bildirdi.

Kilise, sıcak içecekler olan çay ve kahvenin içimini yasaklıyordu. Böylelikle kola ve diğer kafeinli ürünler Kilise üyeleri için serbest hale geldi.

Kendisi de bir Mormon olan Cumhuriyetçi Parti Başkan adayı Mitt Romney'nin Diet Cola içerken görüntüleri bulunuyor.

1833 yılında kendisini bir peygamber olarak tanıtan Joseph Smith tarafından kurulan Mormon Kilisesi, içkiyi, sigarayı ve sıcak içecekleri yasaklıyor. Kilise bu sıcak içecekleri çay ve kahve olarak değerlendiriyordu. Kendisine ait İncil dışında çeşitli kitaplar bulunan Kilise, Hıristiyanlığın bozulduğunu ve Mormon inancıyla dinin eski haline getirildiğine inanıyor. Bir dönem çok eşliliği savunduğu için ABD içerisinde büyük tepki toplayan Kilise, 19. yüzyılın sonlarında çok eşliliği yasaklamıştı. Maddi kazancın, tasarrufun ve gündelik ahlakın oldukça önemli bir yer tuttuğu bu inançta kişilerin yıllık gelirinin bir kısmını Kilise'ye bağışlaması isteniyor.

Etiketler : , ,

Diğer Haberler Tüm Ekonomi Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU