USA SABAH 18 Ekim 2018 Perşembe
Ekonomi
  • Haber giriş tarihi: 28 Haziran 2012 Perşembe 13:51
  • Güncelleme saati: 13:58

İmparatorluğunu ikiye böldü(USASABAH)

Medya imparatoru Rupert Murdoch'a ait News Corporation şirketinin ikiye bölünmesi yönetim kurulu kararıyla kesinleşti.


News Corp bünyesindeki Wall Street Journal gazetesinin haberine göre televizyon/eğlence ve yayıncılık faaliyetleri birbirinden ayrılmasına kurul oy birliğiyle karar verdi. Oy kullanma hakkına sahip hisselerin %40'ına sahip olan Murdoch ailesi, her iki şirketin de kontrolünü elinde bulundurmaya devam edecek.

Şirketin ikiye bölüneceği kararının Pazartesi günü ortaya çıkmasının ardından şu ana dek News Corp hisseleri yüzde 11 oranında değer kazandı.

Plana göre News Corp iki ayrı şirket haline gelecek. Bunlardan birinde ABD'de yayımlanan Wall Street Journal, İngiltere'de yayımlanan Times ve ünlü Harper Collins yayınevi yer alacak. Yayıncılık kesiminin yaklaşık değerinin 5 milyar dolar olacağı belirtiliyor. Diğeri ise Fox News, Fox Broadcast TV network ve 20th Century Fox stüdyosunu yönetecek.

News Corp'un şu andaki toplam değeri 54 milyar dolar.

Şirketin patronu Murdoch'ın İngiltere'deki telekulak skandalı ve ABD'deki soruşturmalardan tüm grubun zarar görmemesi için böyle bir karar aldığı tahmin ediliyor.

Murdoch, babasından kendisine miras kalan bir Avustralya gazetesiyle çıktığı yolda tüm dünyada yatırımları olan büyük bir medya şirketi yaratmıştı.

Etiketler : , , ,

Diğer Haberler Tüm Ekonomi Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU