USA SABAH 19 Ekim 2018 Cuma
Ekonomi
  • Haber giriş tarihi: 28 Mayıs 2012 Pazartesi 14:21
  • Güncelleme saati: 14:23

TurkTechNet Türk iş adamlarını yabancı yatırımcılarla buluşturdu

(USASABAH)

Eren Abdullahoğlu / NEW YORK

New York'un önde gelen Türk kamu görevlileri, iş adamları, girişimcileri, akademisyenleri ve yatırımcıları tarafından kurulan TürkTechNet (TTN) tarafından New York'a getirilen 10 başarılı Türk girişimci, yabancı yatırımcılarla Cuma günü buluştu.


New York Başkonsolosu Levent Bilgen, New York Ticaret Ataşesi Serhan Kara, Ekonomi Ataşesi Ayşe Akkiraz Dağdur, Türk Amerikan Ticaret ve Sanayi Odası (TACCI) Başkanı Celal Seçilmiş, iş adamı Murat Aktıhanoğlu, Türkiye Ekonomi Bankası KOBİ Bankacılığı Pazarlama Satış ve Ürün Geliştirme Direktörü Devrim Ziya Tavil, METUTECH-BAN İş Melekleri Ağı İletişim Koordinatörü Sinem Ulutürk, 10 girişimciyle birlikte projeyle ilgili Türkevi'nde basın toplantısı düzenledi.

New York Başkonsolosu Levent Bilgen, bu tür önemli projelerin son derece heyecan verici olduğunu belirterek projenin, beyin gücünü ticari kazanca döndürme amacını taşıdığını söyledi.

New York gibi önemli bir dünya metropolünde ciddi bir kaynak imkanı olduğunu vurgulayan Bilgen, bu tür başarılı projelerin ABD'deki Türk toplumunun gücünü de artırdığını belirterek, ''Sizler başarılı oldukça bizim de işlerimiz daha kolay yürüyor'' dedi.

Bilgen, Türkiye'nin gayri safi milli hasılasını son dönemde epey yükselttiğini ancak daha da artırmasında katma değerli ürünlerin büyük önemi olduğunu belirtti.

21. Yüzyıl Buluş Şehri New York

Ticaret Ataşesi Serhan Kara da New York'un ''21. Yüzyıl Buluş Şehri'' olarak tanımlandığını belirterek, ABD'de ve özellikle de ''New York'ta önemli bir Türk beyin gücünün bulunduğunu'' anlattı.
Kara, Türkiye'de teknoloji girişimciliğine yönelik giderek artan bir ilginin bulunduğunu, bu yüzden bu projenin temelini New York'ta attıklarını anlattı:

"New York Belediyesi, New York şehrinin "21. Yüzyıl Buluş Şehri" olmasına yönelik güçlü adımlar atmaktadır. Şehirdeki sekiz ayrı inkübatör ile yeni iş kuracaklara düşük maliyetli ofis alanı, eğitim ve networking imkanı sağlanmaktadır. Teknoloji girişimcileri için yeni fonlar yaratılmaktadır. Bu kapsamdaki en güncel örnek Roosevelt Island'ta Cornell Üniversitesi ve İsrail Teknoloji Enstitüsü Technion'un işbirliği ile kurulacak olan toplam 2 milyar dolarlık High-tech yüksek lisans okulu projesidir. Yüksek teknolojili sektörlerin New York GSŞH'si (Gayrisafî Şehir Hasılası) içindeki payı devamlı yükseliş halindedir. Yüksek teknolojili sektörlerde çalışan başına GSŞH yıllık 200 bin doların üzerindedir. New York Metropolitan alanında 2010 yılında 1,9 milyar dolar tutarında risk sermayesi fonlaması yapılmıştır. Şehirdeki üniversitelerde 2010 yılında 1,8 milyar dolar tutarında Ar-Ge harcaması yapılmıştır. Şehirdeki üniversitelerde 2009 yılında mühendislik ve fen bilimleri alanlarında master ve doktora çalışması yapan öğrenci sayısı 27 bin'dir."

TurkTechNet'in 4 temel hedefi var

TürkTechNet'in 4 temel hedefe yöneldiğini söyleyen Kara, bu hedefleri, ''yabancı sermayeye erişim'', ''Türkiye'de girişimcilikte zihin değişikliği yaratmak'', ''küresel pazarda rekabetçi olmak'' ve ''yüksek katma değerli ihracat yapmak'' olarak sıraladı.

Projenin çok ilgi gördüğünü ve Türkiye'de 158 başvuru aldıklarını belirten Kara, çok zor bir elemeden sonra 10 girişimci şirketi belirlediklerini ve bu şirketleri New York'ta bir haftalık eğitim kampına aldıklarını ve sonunda da yabancı yatırımcılarla buluşturduklarını anlattı.

Projeyi gelecek yıllarda da yılda iki kez devam ettirme niyetinde olduklarını belirten Kara, benzer etkinlikleri New York dışında San Francisco ve Chicago gibi kentlerde yapmayı planladıklarını dile getirdi.
Projenin ana sponsorluğunu yapan TEB'in direktörlerinden Devrim Ziya Tavil de TürkTechNet projesinde yer almaktan büyük gurur duyduklarını belirtti.

New York Ekonomi Ataşesi Ayşe Akkiraz Dağdur da teknoloji girişimcileri, akademisyenler, iş adamları ve devlet memurları olarak hep beraber çalışmanın ve sonuca ulaşmanın mutluluğunu duyduklarını ifade etti.

TACCI Başkanı Celal Seçilmiş ise 10 girişimci firmanın Amerikalı yatırımcılara yaptıkları sunuşların, Türkiye'nin teknolojide nerelere geldiğini gösterdiğini, ayrıca ABD'de, hiçbir çıkar gözetmeden birikimlerini bu 10 girişimciyle paylaşan son derece önemli sayıda Türk girişimcinin ve iş adamının bulunduğunu söyledi.

Girişimci ve iş adamı Murat Aktıhanoğlu da 3 ayda ABD'deki şirketler için yaptıkları eğitim kampını 1 haftada Türkiye'de seçilen bu 10 girişimci için düzenlediklerini, gelinen noktadan son derece gururlu olduklarını, bir sonraki projenin başlamasını sabırsızlıkla beklediklerini söyledi.

New York'a gelen 10 firmanın isimleriyse şöyle:

Hazelcast, Gideros Mobile, Zibumi, Netmera, Kade Vision, Krea Direct, Botego, Pixofun, Hediyemo ve Dakick.


Etiketler : , , , ,

Diğer Haberler Tüm Ekonomi Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU