USA SABAH 19 Haziran 2018 Salı
Ekonomi
  • Haber giriş tarihi: 02 Mayıs 2012 Çarşamba 16:58
  • Güncelleme saati: 17:00

Güney Koreliler Amerikan eti istemiyor

(CİHAN)

Güney Kore'de ABD'den kırmızı et ithalatını protesto eden gösteri yapıldı.

Güney Kore'de, ABD'den ithal edilen kırmızı ette "Deli dana" hastalığının tespit edilmesi ile halk ayaklandı. Başkent Seul'un merkezi Congkye Parkı'nda toplanan göstericiler, ABD'de et ithalatının bir an evvel durdurulmasını istedi. Göstericilerin bir çoğunun aşırı sol partilerin üyeleri olduğu gözlemlendi.

Sahneye çıkan konuşmacılar dana eti alımının durdurulmasını isterken, Güney Kore Devlet Başkanı Lee Myung-bak'a yüklenmeyi ihmal etmedi. Konuşmacılarından bazıları hükümetin nükleer enerji politikalarını da eleştirdi. ABD ile imzalanan STA'dan dolayı ABD'den ithal etlerin n vatandaşların sağlığını bozduğunu söyleyen konuşmacılar, hükümeti ABD uşaklığı ile suçladı.

Öte yandan polisin sık sık göstericilere emniyet şeridini aşmama duyurusunda bulunması protestocular tarafından tepki ile karşılandı.

Cihan Haber Ajansı'na (Cihan) konuşan bir emniyet yetkilisi, yapılan başvurunun 2 bin kişi olmasına rağmen gösteriye gelenlerin verilen sayıyı aştığını ifade etti. Gösteri alanına çocukları ile gelen protestocuların yanı sıra yabancı uyruklu göstericilerin de olması dikkat çekti.


Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Ekonomi Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU