USA SABAH 24 Nisan 2018 Salı
Ekonomi
  • Haber giriş tarihi: 02 Şubat 2012 Perşembe 14:30
  • Güncelleme saati: 14:34

Ev sahiplerine müjde verdi

(USASABAH)

Nur Özkan Erbay / Washington,DC

ABD Başkanı Barack Obama, mortgage ile ev sahibi olan orta sınıf Amerika'lıların ödemelerini kolaylaştıracak ve senede 3 bin dolar tasarruf etmesine olanak verecek bir dizi yasa tasarısını yakında Kongre'ye sunacağını açıkladı.


Ekonomik krizin neredeyse can damarını oluşturan emlak piyasasındaki durgunluğu aşılması, sektörün canlandırılması ve ev sahiplerinin borçlarını daha düşük faizlerle ödemelerini amaçlayan tasarıya ilişkin dün Virginia eyaletinin Falls Church şehrindeki bir sosyal merkezde halka seslenen Başkan Obama, mortgage krizinin Amerikan orta sınıfını kalbinden, evlerinden vurduğunu söyledi.

Obama, yeni yasa teklifinin evleri "suyun altında kalan" ev sahiplerinin yardımına yetişeceğini belirterek bankalardan aldıkları ev kredilerinin faizlerini yeniden finanse edebilecek olan orta sınıfın böylelikle senede 3 bin dolarlık bir tasarruf sağlayabileceğini kaydetti.

Ekonomik krizle birlikte 4.yılını dolduruan ABD emlak piyasasındaki krizin sona erip yeniden yükselişe geçmesine ilişkin, " arzu ettiğimizden daha fazla zaman alıyor" diyen Obama, "Bu sorunla mücadele etme yolunda, ev sahiplerinin oturup emlak piyasasının dip yapmasını beklemelerinin tek çözüm olduğunu önerenler ise yanılıyorlar" şeklinde konuştu.

Başkan Obama'nın Kongre'ye sunacağı plan ile; büyük finansal kuruluşlarından alınacak vergilerle desteklenmiş ve devlet tarafından garanti altına alınmış Federal Konutlandırma İdaresi Kredilerinin ev sahiplerinin kullanımına sunulması ve böylelikle evlerini yeniden finanse edebilmeleri amaçlanıyor.

Plan kapsamında ayrıca, "Ev Sahiplerinin Hakları Yasası" da bulunuyor. Bu yasa tasarısı da
ev sahibi olan ya da olmak isteyen ailelerin aldıkları evle ilgili her türlü detaylı bilgiyi edinme hakkına sahip olmasını öngörüyor.

Konuşmasında, geçtiğimiz senelerde benzeri yasa tasarılarını reddeden ABD Kongresi'ne seslenen Başkan Obama, "Kongre'nin harekete geçmesine ihtiyacımız var" dedi.

Kongre'nin Temsilciler Meclisi'nde çoğunluğu elinde bulunduran Cumhuriyetçi partililer ise bu tür tasarılara geçmişte olduğu gibi yine karşı çıkıyor.

Öte yandan, Başkan Obama'nın Kasım ayındaki seçimler öncesi özellikle ekonomi alanındaki yeni reformlara daha da ağırlık vermesi bekleniyor.Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Ekonomi Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU