USA SABAH 19 Aralık 2018 Çarşamba
Ekonomi
  • Haber giriş tarihi: 07 Aralık 2011 Çarşamba 11:51
  • Güncelleme saati: 11:54

Euro reformlarına ABD övgüsü

(A.A.)

ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, Avro Bölgesi'nde süregelen borç krizini önlemek üzere yapılan reformları ''cesaret verici'' olarak değerlendirdi.


Geithner, Avrupa seyahatinin ilk gününde Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ile yaptığı görüşmenin ardından düzenlediği basın toplantısında, Almanya ve Fransa'nın daha güçlü bir Avrupa oluşturmaktaki başarısının dünya ve ABD ekonomisi için önemine dikkati çekmek üzere Avrupa'da bulunduğunu vurgulayarak, tüm dünyanın gözlerinin Avrupa'ya çevrildiğini ifade etti.

Almanya ile Fransa'nın daha yakın ekonomik işbirliği yapma fikrini desteklediğini belirten Geithner, iki ülkenin Avrupa Birliği'ni güçlendirme çabalarının önemli olduğunu vurguladı.

Geithner, hükümetlere merkez bankalarıyla birlikte krizi durdurmak için güçlü bir güvenlik duvarı oluşturma çağrısında bulunarak, İspanya, İtalya ve Yunanistan'daki yeni hükümetlerin reform programlarını takdir ettiğini ve Avro Bölgesi'nde yaşanan borç krizinin üstesinden gelmek için gösterilen çabaların cesaret verici olduğunu ifade etti.

ABD Hazine Bakanı Geithner'ın bugün Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Fransa Maliye Bakanı François Baroin ile bir araya gelmesi bekleniyor.

Etiketler : ,

Diğer Haberler Tüm Ekonomi Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU