USA SABAH 20 Ekim 2018 Cumartesi
Ekonomi
  • Haber giriş tarihi: 06 Aralık 2011 Salı 13:30
  • Güncelleme saati: 13:32

S&P'nin uyarısı "afallattı"

(USASABAH ve Ajanslar)

Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Almanya Başbakanı Angela Merkel, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) Avro Bölgesi üyesi 15 ülkenin kredi notlarını düşürebileceği uyarısını ''dikkate alacaklarını'' bildirdi.


Sarkozy ve Merkel, S&P'nin uyarısından sonra yaptıkları ortak açıklamada, ''Almanya ve Fransa'nın, birlikte aldıkları kararın büyüme, rekabet edebilirlik ve istikrarı desteklemek için Avro Bölgesi'nin idaresini güçlendireceğini tekrar teyit ettiğini'' bildirdi.

Açıklamada, ''Fransa ve Almanya'nın, Avro Bölgesi'nin istikrarını sağlamak için Avrupalı kuruluşlar ve ortaklarıyla işbirliği içinde gerekli her türlü önlemi almada kararlı ve tam dayanışma içinde olduğu'' vurgulandı.
Fransa Maliye Bakanı Francois Baroin de S&P'nin, Sarkozy ve Merkel'in dün yaptıkları ortak açıklamayı dikkate almadığını, Fransa'nın daha önce duyurduğu tasarruf önlemleri paketini genişletme planı bulunmadığını söyledi.

S&P'nin Avro Bölgesi üyesi 15 ülkenin kredi notlarını düşürebileceği uyarısı, cuma günü düzenlenecek Avrupa Birliği (AB) zirvesinde borç krizini çözmek için radikal adımlar atması konusunda AB liderleri üzerindeki baskıyı artıracak.

Sarkozy ve Merkel, dün Paris'te görüştükten sonra yaptıkları açıklamada, fazla harcama yapan ülkeleri sıkı kontrol altında tutmak amacıyla AB anlaşmasında değişiklik yapılmasını istediklerini söylemişti.

İki lider, planlarının, Avro Bölgesi'nde bütçe açıkları gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYH) yüzde 3'ünü geçen ülkelere otomatik yaptırımı ve zor durumdaki Avro Bölgesi ülkeleri için daimi kurtarma fonu Avrupa İstikrar Mekanizmasının (ESM) devreye sokulmasının tarihinin erkene alınmasını kapsadığını belirtmişti.

Avro Grubu: "Karar bizi afalattı"


Avro Grubu Başkanı Jean-Claude Juncker, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's'un (S&P) Avro Bölgesi üyesi 15 ülkeyle ilgili kredi notu uyarısında bulunmasının kendisini ''afallattığını'' söyledi.
S&P'nin kararını Alman radyosu Deutschlandfunk'a değerlendiren Juncker, ''Karar beni afallattı. Bu karar abartılı ve üstelik adaletsiz'' dedi.

Juncker, ''Karar beni tedirgin etmedi. Ancak İtalya ve İrlanda'daki tasarruf programları gibi, krizin üstesinden gelmek için son günlerde gösterilen önemli çabalardan sonra böyle bir karar beni şaşkına çevirdi. Borç krizini yönetiyoruz, reformlar yapıyoruz, yeni yönetim biçimlerinde reform yapıyoruz. Bunun AB zirvesi öncesinde aniden olması beni şaşırttı, tesadüf olamaz'' diye konuştu.

ABD Hazine Bakanı Geithner AB'yi uyaracak

Bu arada, ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, üç gün sürecek Avrupa ziyaretinin ilk durağı Almanya'ya vardı.

Almanya'da bugün Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi ve Almanya Maliye Bakanı Wolfgang Schaeuble ile görüşecek Geithner, yarın Paris'te Fransa Cumhurbaşkanı Nicolas Sarkozy ve Maliye Bakanı Francois Baroin ile bir araya gelecek.

Geithner'ın ziyareti sırasında, cuma günü yapılacak hayati öneme sahip AB zirvesi öncesinde Avro Bölgesi yetkililerine, bölgenin korunması ve borç krizinin aşılmasına çözüm bulunması için kararlı adımlar atması çağrısında bulunması bekleniyor.

ABD yönetiminin, Avrupa'nın borç krizininaşılamamasının ABD ekonomisinin kırılgan toparlanmasına zarar vermesinden endişe etmesi nedeniyle Geithner, son aylarda Avrupa'yı birkaç kez ziyaret etti.

Geithner'ın ziyaretinde, tam anlamıyla bir krize girilmeden önce, zamanın tükendiği ve Avrupalıların durumu kontrol altına almak için son bir şansları olduğu mesajını vereceği, bu sefer kullanılacak dilin daha sert olacağı yorumları yapılıyor.

S&P ne karar verdi?

S&P, dün, AB liderlerinin cuma günü düzenlenecek zirvede Avrupa'nın borç krizini nasıl çözecekleri konusunda ikna edici bir anlaşmaya varamaması halinde Avro Bölgesi üyesi 15 ülkenin kredi notlarını düşürebileceği uyarısında bulundu.

Avro Bölgesi ülkelerinin kredi notlarıyla ilgili aldığı karara, Avro Bölgesinde son haftalarda artan sistemik gerginliği ve bölgede diğer bir resesyon riskinin artmasını gerekçe gösteren S&P, 15 ülkenin kredi notlarını izleme sürecini AB zirvesinden sonra ''mümkün olan en kısa sürede'' tamamlayacağını kaydetti.

''Piyasa güveninin derhal nasıl sağlanacağı ve uzun vadede Avro Bölgesi üyeleri arasında büyük ekonomik, finansal ve mali yakınlaşmanın nasıl başarılacağı konusunda Avrupalı siyasetçiler arasında devam eden anlaşmazlıklara'' işaret eden S&P, Avusturya, Belçika, Finlandiya, Almanya, Hollanda ve Lüksemburg'un kredi notlarının bir kademe ve uzun vadeli kredi notu ''AAA'' olan Fransa dahil diğer ülkelerin kredi notlarının iki kademe düşürülebileceğini bildirdi.

Avro Bölgesi'nin diğer iki üyesinden Kıbrıs Rum kesiminin kredi notu izleme altında bulunurken, Yunanistan'ın kredi notu ise ''CC'' ile ''çöp'' (junk) seviyesinde.


Etiketler : , , , , ,

Diğer Haberler Tüm Ekonomi Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU