USA SABAH 19 Ekim 2018 Cuma
Ekonomi
  • Haber giriş tarihi: 02 Aralık 2011 Cuma 09:51
  • Güncelleme saati: 09:53

Fitch'te radikal dinci ve mistik bağlantılar!

(SABAH)

Barış Ergin

Fitch'in ortaklarının adı radikal dinci ve mistik tarikatlarla anılıyor. Türkiye'nin AB'ye girişini istemeyen siyasileri destekliyorlar.


Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings'in ortakları Fransız Fimalac ve ABD'li Hearst'ün patronları hakkında ilginç iddialar var. Bilderberg toplantılarının müdavimi Fimalac'ın patronu Marc de Lacharriere'in ünlü tarikat 'Opus Dei' ile bağlantısı olduğu iddia edilirken ABD'li Hearst ailesinin İlluminati ile ilişkisi olduğu belirtiliyor.


Yüzde 60'ı Fransız Fimalac Grubu'na yüzde 40'ı ise ABD'li Hearst Grubu'na ait olan Fitch Ratings'in patronlarının politik duruşları Yahudi Lobisi'ne yakınlığı ile tanınan iki rakibi Standard & Poors ve Moody's'in tam tersine yani anti-semitist. Fimalac'ın patronunun Dan Brown ile popüler olan Da Vinci Şifresi'ndeki gizli tarikat 'Opus Dei' ile bağlantısı olduğu iddia ediliyor. Avrupa'da Türkiye'nin AB üyeliğine karşı çıkan merkez sağ ve Hıristiyan Demokratlar'a yakın olarak gösterilen Marc de Lacharriere, dünyanın geleceğine karar verilen Bilderberg toplantılarının da müdavimlerinden. Marc de Lacharriere anti-semitik politikaları ile gazete başlıklarına taşınmıştı. 1940 doğumlu olan ve Fimalac'ı 1989'da kuran Marc de Lacharriere'in şirketi ayrıca gayrimenkul geliştiriyor, farklı alanlarda yatırım yapıyor. "Fimalac" ismi kurucusunun ismine atıfla "Financiere Marc de Lacharriere"den geliyor.

Illuminati iddiası

Medya devi ABD'li Hearst ailesinin bazı üyelerinin ise bir diğer gizli örgüt Illuminati ile bağlantısı olduğuna dair teoriler var. Özellikle William Randolph Hearst'ün altıncı dereceden olduğu ve Billy Graham's haçlılarını finanse ettiği iddia ediliyor. Şirketin başında şu anda başkan olarak George R. Hearst Jr. var. 300 dergi, 53 gazete ve 29 televizyonu olan grubun tamamı Hearst ailesine ait. Başkanı George R. Hearst Jr. üçüncü kuşak yönetici ve 40 yıldır şirkette çalışıyor. Yayıncılığın yanı sıra pek çok farklı alanda yatırım yapıyor. İki şirketin tek çatı altında toplanması çoğunluk hisselerini elinde bulunduran Fransız grubun 2006'da ve 2009'da yüzde 20'şer hisseyi Hearst Grubu'na satması ile oldu. Tüm dünyada 51 ülkede ofisi bulunan Fitch'in 3 bine yakın çalışanı var.

Opus Dei nedir?

2 Ekim 1928'de Madrid'de sıradan bir papaz olan Jose Maria Escriva de Balaguery Albas tarafından kurulan, Katolik bir örgüt olan Opus Dei'nin anlamı 'Tanrının Yapıtı'. 1950 yılında papalık tarafından resmen onaylanan örgüt, statüsünü 1982'de yükselterek, örgüt önderine, tarikat başkanlarına mahsus "piskopos" unvanını verdi. Opus Dei tarikatı Dan Brown'ın Da Vinci Şifresi kitabının sayfalarında ölümsüzleştirilmiş ve sağ kanat politik gündemini belirlemekle suçlanmıştı. Illuminati ise 1776 yılında Almanya'da Adam Weishaupt isimli Kabbalacı bir hukuk profesörü ve Baron von Knigge tarafından kurulan gizli bir topluluk. 'Aydınlanmış Olanlar' anlamına gelen Illuminati'nin kuruluş amacı cehaletle, baskıcılıkla ve kilisenin dogmalarıyla mücadele etmek.

L'Oreal'in CEO'su oldu

FItch'in büyük ortağı Fimalac'ı 1989'da Marc de Lacharriere kurdu. Şirket ayrıca gayrimenkul geliştiriyor, farklı alanlarda yatırım yapıyor. "Fimalac" ismi kurucusunun ismine atıfla "Financiere Marc de Lacharriere"den geliyor. Suez, Masson ve Valeurs Actuelles şirketlerinde çalışan Lacharriere, 15 yıl da L'Oreal'de çalıştı ve CEO pozisyonun ardından görevden ayrıldı. Renault, L'Oreal, Groupe Casino, Gilbert Coullier Productions, Cassina, ve Canal Plus'ın yönetim kurulu üyeliğini yapıyor. Marc de Lacharriere, Fransız Dış Ticaret Danışmanlığı Ulusal Komitesi Onursal Başkanı ve Banque de France İstişare Komitesi'nin üyesi. Amerikan medya devi The Hearst Corporation ise yayıncılığın yanı sıra pek çok farklı alanda yatırımı var.YAZI DİZİSİNİN DİĞER BAĞLANTILARI


1- Moody's'in arkasında kimler var?

2- S&P ve Moody's'in sahipleri aynı kişiler!

Etiketler : , , , ,

Diğer Haberler Tüm Ekonomi Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU