USA SABAH 26 Eylül 2018 Çarşamba
Ekonomi
  • Haber giriş tarihi: 30 Eylül 2011 Cuma 11:16
  • Güncelleme saati: 18:03

ABD hükümeti mülk satacak!

(USASABAH)

Bütçe açıklarıyla boğuşan ABD federal hükümeti elinde bulunan mülkleri satışa çıkarıyor.


Hükümetin New York'ta bulunan Plum Adası gibi pek çok arazi ve binayı elden çıkaracağı belirtiliyor.

Başkan Barack Obama'nın istihdam paketinin bir parçası olarak Kongre'ye sunulması planlanan bu öneri uzun zamandır ilk kez Kongre'de hem Cumhuriyetçilerin, hem de Demokratların desteğini aldı.

Satışa sunulacak ada, bina, havalimanı, kullanılmayan araç, yol, arazi ve hatta Televizyon vericilerinin önümüzdeki 10 yılda 22 milyar dolar gelir sağlayabileceği düşünülüyor.

Demokratlar bu fikri "acısız" bir şekilde gelir sağladığı için severken, Temsilciler Meclisi Bütçe Komitesi Başkanı Ron Paul'ün de aralarında bulunduğu Cumhuriyetçiler satışların bütçe denkliğinin sağlanması için katkı vereceğine inanıyor. Yine de bu yasanın Kongre'den geçip geçmeyeceği belli değil.

Elde edilecek 22 milyar dolarlık gelirin %80'ni televizyon yayın araçlarının satışından gelecek. Bu konuda güçlü bir lobi olan Televizyon Yayıncılarından muhalefet gelmesi oldukça muhtemel.

4 milyar dolarlık gelir bina ve mülk satışından elde edileceği tahmin ediliyor.

Bu yöntemi kullanarak Pentagon geçtiğimiz 20 yılda 1.5 milyar dolar gelir elde etti. Bütçe sıkıntısı yaşayan ABD Posta Servisi ise sadece bir yılda mülk satışı ve kiralamasıyla 180 milyon doları kasasına indirdi.

Etiketler : , ,

Diğer Haberler Tüm Ekonomi Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU