USA SABAH 18 Ekim 2018 Perşembe
Ekonomi
  • Haber giriş tarihi: 27 Eylül 2011 Salı 17:31
  • Güncelleme saati: 17:32

Papandreu: "Yes, We can!"

(CİHAN)

Alman Federal Meclisi, Euro'yu kurtarma fonu olarak bilinen Mali İstikrar Fonu'nun genişletilmesiyle ilgili yasa taslağını Perşembe günü oyluyor. Başbakan Angela Merkel için 'güvenoyu' özelliğini taşıyan bu kritik oylama öncesi Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreu, başkent Berlin'e ziyarette bulunarak Yunanistan'ın yükümlülük ve sözlerini yerine getireceğini dile getirdi.


Alman Sanayiciler Birliği (BDI) Genel Kurulu önünde konuşma yapan Papandreu, "Biz fakir bir ülke değiliz. Kötü yönetilmiş bir ülkeyiz." diyerek, ABD Başkanı Barack Obama'nın seçim sloganı olan "Yes, we can!" (Evet, biz yapabiliriz) ifadesini kullandı.

Almanya Başkanı Angela Merkel, yasa taslağının meclisten geçeceği konusunda emin gözüküyor. Bundan birkaç hafta önce hükümet partilerinden birkaç milletvekili bu taslağa karşı olduklarını dile getirmişti. Hükümet partilerinin oyları yetmezse bile muhalefetteki SPD ve Yeşiller'in sıralarından gelecek destek yasa taslağının meclisten geçmesine yeterli olacak gibi. Alman Anayasa Mahkemesi'nin Yunanistan'a yardım paketi ve Euro'yu kurtarma fonunun anayasaya aykırı olmadığına hükmetmesi Merkel'i güçlendirmişti. Buna rağmen, Yunanistan Başbakanı Yorgo Papandreou bu kritik oylama öncesi Berlin'e ziyarette bulunarak Almanya'da bu yasa taslağına karşı çıkanlara mesajlar verdi. Meşhur "Yes, we can!" sloganının kullanan Papandreu, Yunanistan'ın krizlerin üstesinden gelebileceği teminatını verdi.

Diğer taraftan Papandreu, Yunanistan'ın çabaları ciddiye alınmamasını da şik'yet etti. "Harcadığımız olağanüstü çabalarımıza rağmen eleştirilerin gelmesi çok sinir bozucu." diyen Papandreu, insanları umutsuzluğa sürüklemek yerine krizi bir fırsata çevirebilmeleri için destek olmaya çağrıda bulundu. Sanayicilere yaptığı konuşmada siyasetçilere de göndermelerde bulunan Papandreu, Almanya Başbakanı Merkel ile akşam yemeğinde buluşacak.

BDI Başkanı Hans-Peter Keitel ise Yunanistan'ın yabancı yatırım çekme şansının çok düşük olduğunu belirtti. "Yunanistan iflas edebilir" ifadesiyle tepkilere maruz kalan Hür Demokrat Partisi Genel Başkanı, Ekonomi Bakanı ve Başbakan Yardımcısı Philipp Rösler ise hükümetteki partilileri bu yasa taslağını desteklemeleri doğrultusunda çağrıda bulundu. BDI Başkanı Keitel ve sendika başkanları da bu yasanın desteklenmesi gerektiğini belirtti.

İngliz BBC kanalının iddialarına göre Mali İstikrar Fonu bütçesinin dört-beş hafta içinde 440 milyar Euro'dan 2 trilyon Euro'ya kadar çıkartılması planlanıyor. Almanya ise vaat ettiği 123 milyar Euro'luk katkı payı yerine 211 milyar Euro taahhütte bulunacak. Ayrıca yüzde 20'lik risk payı ile bu miktarın 253 milyar Euro'ya kadar ulaşması bekleniyor.

Etiketler : , ,

Diğer Haberler Tüm Ekonomi Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU