USA SABAH 18 Aralık 2018 Salı
Ekonomi
  • Haber giriş tarihi: 04 Ocak 2011 Salı 14:03
  • Güncelleme saati: 14:06

Fannie Mae ve Freddie Mac'e 2.8 milyar dolar

(USASABAH ve Ajanslar)

ABD'de Bank of America (BofA), tutsat (mortgage) devleri Fannie Mae ve Freddie Mac'e batık konut kredisi sattığı iddialarıyla ilgili olarak görülen davalarda bu kuruluşlarla anlaşmaya vardı. BofA, Fannie Mae ve Freddie Mac'e 2,8 milyar dolar ödedi.


BofA, 2008 yılında satın aldığı Countrywide Financial Corporation şirketinin Fannie Mae ve Freddie Mac'e batık konut kredisi satmasıyla ilgili olarak anlaşma sağlandığını, anlaşmanın bu iki kuruluşun gelecekteki hak talepleri dahil bütün taleplerini sona erdirdiğini açıkladı. Banka, Freddie Mac'e 1,28 milyar dolar ve Fannie Mae'ye 1,52 milyar dolar ödediğini bildirdi.

Anlaşmanın BofA'ya, birçok piyasa uzmanının korktuğundan çok daha az maliyeti oldu. BofA'nın, batık konut kredisi satmasıyla ilgili olarak milyarlarca dolar ödemek zorunda kalacağından endişe ediliyordu. Araştırma şirketi Institutional Risk Analytics'in Başkan Yardımcısı Christopher Whalen, ''Bu BofA için bir hediye oldu'' dedi.

Anlaşmanın sağlanması üzerine bankanın hisseleri dün New York Borsası'nda yüzde 6,3 (85 sent) değer kazanarak 14,19 dolara çıktı.

Diğer Haberler Tüm Ekonomi Haberleri
röportaj arşiv
HAVA DURUMU