USA SABAH 15 Aralık 2018 Cumartesi
Akademiden Haberler
  • Haber giriş tarihi: 24 Kasım 2014 Pazartesi 21:52
  • Güncelleme saati: 21:57

ABD'den Türk doktora bilim ödülü

Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi tarafından verilen "Ülkü Ülgür Uluslararası Bilim Adamı Ödülü" nün ilk sahibi Hacettepe Üniversitesi'nden Prof. Dr. Füsun Çetin Çuhadaroğlu oldu.

Hacettepe Üniversitesi Çocuk ve Ergen Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Anabilim Dalı BaŞkanlığı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Füsun Çetin Çuhadaroğlu American Academy of Child and Adolescent Psychiatry (Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi) tarafından "Çocuk psikiyatrisinde örnek alınacak uluslararası bir lider" olarak "Ülkü Ülgür International Scholar Award" (Uluslararası Bilim Adamı) ödülüne layık görüldü.

Akademinin ilk uluslararası ödülü olan "Ülkü Ülgür Uluslararası Bilim Adamı" ödülüne layık görülen Dr. Çuhadaroğlu, Türkiye'de Çocuk ve Ergen Psikiyatrisinin ayrı bir tıp dalı olarak kabul edilmesi ve geliŞmesine katkıda bulundu. Yüzden fazla yayını ve on sekiz kitap bölümü bulunan Prof. Dr. Çuhadaroğlu ulusal ve uluslararası araŞtırma kuruluŞları tarafından desteklenen projeleri yürüttü ve çeşitli ödüller aldı. Türkiye Çocuk ve Genç Psikiyatrisi Derneği'nin bir meslek kuruluşu olarak kurulup gelişmesi ve kurumsallaşmasına önemli katkıları oldu ve 10 yıl başkanlığını yaptı. Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi alanında ulusal ve uluslararası birçok bilimsel etkinlik ve kongreye imzasını atmış olan Prof. Dr. Çuhadaroğlu halen Avrupa Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Derneği Yönetim Kurulu Üyeliğini sürdürüyor. Çuhadaroğlu, Uluslararası Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi ve İlişkili Meslekler Birliği Genel Sekreteri ve Uluslararası Ergen Psikiyatrisi ve Psikolojisi Derneği Başkan Yardımcılığı görevlerini de yürütüyor.

Ödül nasıl oluşturuldu?

YaklaŞık 55 yıldır ABD'de çocuk ve ergen psikiyatrisi alanında çalıŞmalarını sürdüren Prof. Dr. Ülkü Ülgür, 2013 yılında Amerikan Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi Akademisi (AACAP) tarafından kendi adını taşıyan bir ödülle onurlandırıldı. Kariyeri boyunca çocuk ve ergen psikiyatrisi alanında yaptığı çalışmalarla lider olan Dr. Ülgür, özellikle okul tabanlı ruh sağlığı hizmetlerinin geliştirilmesine ilişkin çalışmasından dolayı ABD'de ve uluslararası alanda tanınmış bir bilim adamı olarak ün kazandı.

Ödül adayları Türkiye'den seçilecek

Türkiye'den seçilecek adaylar arasından çocuk ve ergen psikiyatrisinin gelişmesine katkıda bulunan bir doktor ödülü almaya hak kazanacak. Ödül, aynı zamanda Çocuk ve Ergen Psikiyatrisi alanında yapılan çalışmaların, önemli katkıların tanınmasına ve onurlandırılmasına destek olacak.

(USASABAH)

röportaj arşiv
HAVA DURUMU