USA SABAH 10 Aralık 2018 Pazartesi
Akademiden Haberler
  • Haber giriş tarihi: 14 Şubat 2014 Cuma 16:54
  • Güncelleme saati: 16:55

Rhode Island'ta Nazım Hikmet anısına konferans

Rhode Island’ta bulunan Uluslararası İlişkiler Çalışmaları için Watson Enstitüsü ünlü şair Nazım Hikmet anısına bir konferans düzenledi. Ortadoğu Çalışmaları Bölümü tarafından organize edilen konferansa Arap şiiri uzmanları da katıldı.

İngiliz Edebiyatı Profesörü Mutlu Blasing'in koordinatörlüğünde gerçekleştirilen konferansta modern Ortadoğu tarihi Profesörü Beshara Doumani, ünlü yazar ve gazeteci Stephen Kinzer ve Türkiye'nin ilk kültür bakanı Talat Sait Halman'ın da bulunduğu bir dizi konuşmacı yer aldı.

Eski New York Times muhabiri Kinzer konferansla ilgili yaptığı açıklamada organizasyondan mutluluğunu ifade ederken, Hikmet'i Pablo Neruda, Federico Garcia Lorca ve Bertolt Brecht gibi isimlerle karşılaştırdı.
Hikmet'in şiirlerinin 50 dile çevrildiğini belirten karşılaştırmalı edebiyat doçenti Robyn Creswell, "O politika ve şiirin bir araya geldiği anı temsil ediyor." dedi.

Konferansın amacının henüz çok bilinmeyen şairi Amerikan elitlerine tanıtmak olduğunu belirten yerel The Brown Daily Herald gazetesi, Kinzer'den bir alıntı yaparak Hikmet'in ABD'de bilinmeyi hakkettiğini belirtti.

(USASABAH)

röportaj arşiv
HAVA DURUMU