USA SABAH 16 Aralık 2018 Pazar
Akademiden Haberler
  • Haber giriş tarihi: 11 Şubat 2014 Salı 15:57
  • Güncelleme saati: 16:13

Liderliği Birleşmiş Milletler'de öğrenin!

Geçmişte düzenledikleri geziler ile her yıl onlarca kişiyi ABD Kongresi ve Beyaz Saray’da önemli devlet görevlileriyle bir araya getiren Mehmet Yavuz Kanar ve arkadaşları, geçen ay İstanbul Liderlik Enstitüsü’nü resmen kurdu.

Mehmet Yavuz Kanar ve Erdoan Shipoli adlı iki kafadarın 2007 yılında Fatih Üniversitesi'nde Siyaset Bilimi eğitimi alırken organize etmeye karar verdikleri liderlik programı her yıl onlarca öğrenciyi ABD siyasetinin önemli isimleriyle buluşturdu. Kanar ve arkadaşları şimdi bu programı kurumsallaştırarak İstanbul Liderlik Enstitüsü adı altında büyük kitlelere ulaştırmayı amaçlıyor.

Hiçbir örgütle ve partiyle bir ilişkileri olmadığını söyleyen Yavuz Kanar programlarıyla maddi imkânı olan fakat istediği kişilere ulaşamayan, tecrübe aktarımı yapamayan kişilere network kurma fırsatı sunduklarını belirtiyor.

Kanar, "2007'den beri amacımız ABD resmi kurumları ve cemaatler dışında özellikle başkent Washington DC ve New York olmak üzere bu şehirlerdeki karar vericilere, düşünce kuruluşlarına ve devlet kurumlarına ulaşarak katılımcılarımıza iş hayatlarında kullanacakları bağlantılar sunmak. Nihai çıkış noktamız hiçbir grupla bağlantılı olmadan önemli insanlara ulaşabilmenin yolunu açmak" diyor.

Maliyetleri olabildiğince düşük tutarak daha fazla kişiyle bir araya gelmeyi amaçlayan program sayesinde geçmişte ABD eski Dışişleri Bakanı Madeleine Albright ve Hillary Clinton gibi isimlere ulaşılmış. 2007'deki ilk ziyaretlerinde 17 kişi olarak farklı üniversitelerden, Bulgaristan ve Almanya'dan da öğrencileri barındıran bir grubu ABD'ye getiren Yavuz Kanar, "İstanbul'daki ABD Başkonsolosluğu'yla görüşmeleri yaptıktan sonra o zamanın parasıyla 1900 dolara Washington ve New York'a gittik. German Marshall Fund, Brookings Enstitüsü gibi tüm kuruluşları ziyaret ettik. Georgetown Üniversitesi de dahil olmak üzere akademik bağlantılarımızı da kuvvetlendirdik. New York'ta ise Birleşmiş Milletler'de üst düzey görevlilerle ile bir araya geldik. Sonraki yıllarda programa alımlarımızı sosyal medya üzerinden açtığımız kayıtlarla gerçekleştirdik. Şartlarımız iyi İngilizce bilmek, liderliğe ve politikaya ilgisi olmak ve maddi giderleri karşılayabilmekti" diyor.

Kişisel gelişim değil, ağ kurmak

Liderlik programını diğerlerinden farklılaştırarak hitabet ve analitik düşünmek gibi temel ders alanlarından çıkaran Kanar ve arkadaşları, daha çok bağlantı kurma ile medeni cesareti geliştirme alanlarına odaklanıyor. Geçmişte ABD'ye yaptıkları ziyaretlerde katılımcılara çeşitli bakanlıklara, kafelere vb. yerlere giderek 10 dakika boyunca Türkiye'yi anlatmalarını isteyen Kanar, "Arkadaşlarımız bu denemelerde hazine bakanlığında çalışan, enerji bakanlığında çalışan memurlarla tanıştılar. Kimileri bu tanıtım çabalarını videoya bile aldı. Amaç rastgele bağlantılar geliştirmeyi sağlamaktı" şeklinde konuşuyor. Yaptıkları ziyaretlerde dünya gündemindeki konuları muhataplarıyla tartıştıklarını belirten Kanar, "Pek çok öğrenci bizden aldıkları referanslar ile Johns Hopkins Üniversitesi, Georgetown Üniversitesi gibi yerlere girdiler. " diyor.İstanbul Liderlik Enstitüsü ekibi. Mehmet Yavuz Kanar (ortada lacivert takım elbiseli) ve Erdoan Shipoli (siyah takım elbiseli)

İstanbul Liderlik Enstitüsü kuruldu

Ocak'ta bu yapılanmayı 6 kişinin kuruculuğunda resmi bir kuruluş haline getirdiklerini belirten Yavuz, "ABD Liderlik Programı dışında, Avrupa Programı, Dünya Programı ve Balkanlar'dan ve Ortadoğu'dan gelen öğrenciler için Türkiye Programı oluşturduk. Bu programlara kabul edilmek için kişinin isteği kadar gerekli şartları taşıyıp taşımaması önemli. Programların her biri birer sertifika da veriyor" diyor.

Ocak sonunda New York ve Washington DC'ye bir ziyarette daha bulunan İstanbul Liderlik Enstitüsü çalışanları yeni ortaklıklar da kurdu. Buna göre Fullbright Bursu'nun önemli organizatörü ve öğrenci vizelerinde büyük bir fonksiyonu olan 95 yıllık Uluslararası Eğitim Enstitüsü (IIE) ile işbirliği yapıldı.

Programlarla ilgili detaylı bilgi için: http://www.istanbulleadership.com


Fotoğraflar: Eren Abdullahoğlu

röportaj arşiv
HAVA DURUMU