USA SABAH 16 Ekim 2018 Salı
Akademiden Haberler
  • Haber giriş tarihi: 07 Aralık 2013 Cumartesi 13:16
  • Güncelleme saati: 13:17

Beyaz Saray'da Türk öğrencilere birincilik

Türk öğrenciler Onbaşlı ve Gürel, Amerika'daki büyük AVM'lerin kullandığı ısıtma ve soğutma sistemlerinde tasarruf projeleri ile Beyaz Saray'dan ödül almaya hak kazandı

ABD'de eğitimlerini sürdüren 2 Türk öğrenci Cengiz Onbaşlı ve Defne Gürel'in ekipleriyle birlikte verimli enerji üzerine geliştirdikleri proje, ABD Enerji Bakanlığı tarafından Beyaz Saray'da düzenlenen "Daha İyi Yapılar" yarışmasında iki dalda birden birinciliğe layık görüldü.

Yarışma, ABD Başkanı Barack Obama'nın 2030'a kadar evlerde ve işyerlerinde enerji israfını yarıya indirme amacını güdüyor. 1997'de Nobel Fizik Ödülü sahibi eski Enerji Bakanı Dr. Steven Chu tarafından başlatılan yarışmaya ABD'nin en iyi üniversiteleri katılıyor.

Binaların enerji verimliliğini artırmak üzere hazırlanan projelerin seçildiği yarışmada, iki Türk öğrencinin de yer aldığı MIT takımı, "En İyi Proje Teklifi Ödülü" ve "En Yenilikçi Çözüm Ödülü" olmak üzere iki dalda birincilik kazandı. Bu yılki yarışmaya 14 farklı üniversiteden takımlar katıldı. Onbaşlı ve Gürel, projelerinde Amerika'da büyük alışveriş mağazalarının kullandığı ısıtma ve soğutma sistemlerinde nasıl tasarruflar yapılabileceği konusunda bir model çıkardıklarını anlattı.

(SABAH)

röportaj arşiv
HAVA DURUMU