USA SABAH 15 Aralık 2018 Cumartesi
Akademiden Haberler
  • Haber giriş tarihi: 30 Ekim 2013 Çarşamba 10:16
  • Güncelleme saati: 10:34

Kaplan International’da isyan bayrağı açıldı

M. Furkan Özdil / NEW YORK

Kaplan International Colleges, 42 noktada şubesi bulunan, prestijli üniversitelerin kampüslerinde kurs veren dünyanın en büyük dil okullarından biri olarak öne çıkıyor.


Kaplan International, dil okulları arasında en prestijli okullardan biri olmasının yanı sıra kurs ücreti olarak da en pahalı okullardan biri. Ancak Kaplan öğretmenleri yaklaşık bir yıldır düşük maaş ve temel hak talepleri için protestolarını sürdürüyorlar.

Kaplan öğretmenleri geçtiğimiz Kasım ayında sendikalaştılar ve Kaplan International yönetimi ile adil ücret ödenmesi, hasta gün izinleri, tatil günleri ve temel haklar üzerine pazarlıklarını yaklaşık bir yıldır sürdüyorlar. Kaplan öğretmenlerinin birçoğu yarı zamanlı çalışan olarak anlaştıkları için bahsi geçen haklara sahip değiller. Öğretmenler adeta tam zamanlı çalıştıkları için kadrolu olarak haklarının iadesini istiyor.

Sosyal medya desteği

Occupy Wall Street'teki aktif gruplardan biri olan 99pickets ile protestolarını sürdüren Kaplan öğretmenleri grubu, online olarak oldukça aktifler ve hazırlamış oldukları videolar ile sosyal medya'nın desteğini istiyorlar.Sendika faresi Kaplan International SoHo'da!

Kaplan öğretmenlerinin protestoları ise oldukça ilginç, öğretmenler protestoya verdikleri desteği yalnızca yakalarına yapıştırdıkları ''I support'' yazan stickerları hergün derse girerken takarak gösteriyorlar. Bunun yanı sıra New York'taki kursları ders bitiminde ziyaret eden sendikanın 'protesto grubu' ise oldukça enteresan. Önlerinde protestolarının sembolü haline gelmiş olan fare kostümlü birisi yürüyor ve 'protesto grubu' ise saksofon, trampet, zil vb enstürümanlar çalarak eşlik ediyorlar.

Öğretmenlerin yalnızca sticker ve sınıfların kapılarına açarak destek verdiği eylemlerde ''protesto grubu'' kursun koridorlarında müzik çalarak öğrencileri öğretmenlerine destek vermeye çağıran sloganlar atarak geçiyor. New York'taki eylemlerin sembolü haline gelmiş olan ''Inflatable Rat'' öğrencilere el sallıyor ve kursun zeminine küçük fare oyuncakları atarak kursu adeta fare yuvası haline getiriyor.

Kurs'ta çalışan öğretmenlere neden eyleme destek vermediklerini sorduğumda ise aldığım yanıt oldukça ilginç; ''Buna iznim olduğunu sanmıyorum, eğer katılırsam okul yönetimi buna çok sinirlenebilir. Ben desteğimi sendikaya üye olarak ve yakama taktığım sticker ile gösterebiliyorum''.
(Kaplan Soho'daki video)

Öğretmenlerin yıllık gelirleri ortalamanın altında

Kaplan öğretmenlerinin en büyük itirazları adil ücret ödenmesi, hasta gün izinleri ve sağlık sigortası konusunda yoğunlaşıyor. Hazırlamış oldukları videoda bir kaplan öğretmeni hasta günleri ile ilgili '' Hasta olduğumda düşünmem gereken şey okula gidip diğer insanları mı hasta etmeyelim yoksa para kazanamadan evde mi oturmalıyım.''

Bir diğer önemli tartışma konusu ise Kaplan International öğretmenlerinin kazanmış oldukları yıllık ücretler. Bağımsız kuruluşların New York için hazırlamış oldukları yıllık ortalama ücret aralığı 335 bin ila 45 bin dolar arasında olmasına rağmen Kaplan International öğretmenleri 25 bin doların altında kazanıyor. Öğretmenler '' Öğrenciler Kaplan International'a oldukça yüksek ücretler ödüyorlar, Kaplan International da eski CEO'suna 3 bin Kaplan International öğretmeninin yıllık gelirinden fazlasını öderken öğretmenlerine ortalama gelirin altında ödeme gerçekleştiriyorlar. Biz daha fazlasını hakkediyoruz'' diyorlar.

Money.cnn.com'da 21.10.2013 tarihinde Emily Jane Fox imzasıyla yayınlanan yazıda Kaplan öğretmenlerinin saatlik ders ücretinin 21 dolar ve derse hazırlık ücretlerinin ise 7,25 dolar olduğu ifade ediliyor. (New York için ödenebilenecek minimum ücret 7,25 dolar, 5,13 dolar ise fakirlik sınırı) Ayrıca yazıda Kaplan öğretmenlerinin tam zamanlı çalışan olmamaları için derse hazırlık ve ders saatlerinin toplamının haftalık 30 saatin üzerine çıkmasına müsade edilmediği ve yarı zamanlı çalışanlarına da sağlık sigortasını yaptırılmadığına değiniliniyor.

Son olarak Kaplan International sözcüsü yapmış olduğu açıklamada; sendika ile Kaplan International arasındaki pazarlıkların devam ettiğini ve yasal düzenlemelerinin yapılmasının zaman aldığını belirttikten sonra ''ancak Kaplan yönetimi bu süreç devam ederken de öğretmenlerinin ücretleri ve şartlarında iyileştirmeye gidebilir'' dedi.Kaplan International'ın faresiÖğretmenlerin dağıttığı bildiriler

Öğretmenler eylem halinde

Etiketler :

röportaj arşiv
HAVA DURUMU