USA SABAH 11 Aralık 2018 Salı
Akademiden Haberler
  • Haber giriş tarihi: 11 Ekim 2013 Cuma 12:27
  • Güncelleme saati: 12:29

Bahçeşehir ile John Jay College arasında işbirliği

ABD'nin New York kentinde Bahçeşehir Üniversitesi ile John Jay College yönetimi arasında düzenlenen bir toplantıda güvenlik konusunda eğitim işbirliği anlaşması yapıldı.

Bahçeşehir Üniversitesi adına Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel ile John Jay College adına Başkan Jeremy Travis'in başkanlığındaki heyet Manhattan'daki merkez kampüste bir araya geldi.

Türk ve Amerikan üniversitelerinin yaptıkları anlaşmayla ilgili açıklamada bulunan Bahçeşehir Kolejleri Kurucusu ve Bahçeşehir Üniversitesi Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel, ''Kampüs, stadyum güvenliği, siber güvenlik ve yat limanların güvenliği'' konusunda özel yetişmiş güvenlik elemanlarının eğitiminde, ABD'nin güvenlik alanında tanınmış devlet okullarından John Jay College'le işbirliğine giderek, Türkiye için öncü bir adım attıklarını ifade etti.

Stadyum ve okul güvenliği

Stadyum güvenliğine ayrı bir önem verdiklerini belirten Enver Yücel, ''Önce bu alanda güvenlik amirlerinin yetiştirilmesi, ardından da kalabalıkların yönetimi konusunda sertifika programları düzenleyeceğiz'' dedi. Yücel, okul ve kampüs güvenliğinde yapılacak işbirliğiyle ilgili "Amerika'da polisin yetkilerini kullanabilen adına da barış elçileri denen memurlar var. Biz bunu daha önce Türkiye'de önermiştik. Önümüzdeki Kasım 2013'te başlatmayı düşünüyoruz ama hükümet ve ilgili bakanlığın izinleriyle ancak bu alandaki çalışmaların önü tamamen açılabilecek'' dedi.

İstanbul'da uluslararası deniz taşımacılığı konferansı

Yücel ayrıca, 2014 içinde de John Jay College'den gelen teklif üzerine liman ve marinalar, deniz taşımacılığı ve ulaşımının güvenliği konusunda İstanbul'da uluslararası bir konfrerans gerçeleştirileceklerini bildirdi.

Öte yandan, deniz taşımacılığında güvenlik konusu, özellikle Afrika'daki deniz korsanları yüzünden son yıllarda daha da önemli hale geldi.

Sektöründe uzmanlaşmış güvenlik

Türkiye'de güvenlik denince her şeyin güvenliğine aynı anlayışla bakıldığını belirten Yücel, ''ABD'ye baktığımızda, her alanda farklı, konusunda uzmanlaşmış güvenlik elemanları var. Biz de güvenlik konusunda, Türkiye'ye alanlarında yetiştirilmiş elemanlar kazandırmak istiyoruz" dedi.

Bahçeşehir Üniversitesi Öğretim Görevlisi Osman Öztürk ise yaptığı açıklamada, ''Türkiye'de yapıtığımız özel güvenlik konusunda John Jay College'le kampüs güvenliğine yönelik karşılıklı görüşmelerimiz oldu. Ortak projeler yapmaya karar verdik. Önümüzdeki dönemde, okul ve kampüs güvenliği, stadyum ve saha güvenliği ve siber güvenlik konularında, lisans ve yüksek lisans uygulama alanlarına hitap eden sertifika programlarına başlayacağız" diye konuştu.

(AA)

röportaj arşiv
HAVA DURUMU