USA SABAH 13 Kasım 2018 Salı
Akademiden Haberler
  • Haber giriş tarihi: 22 Eylül 2013 Pazar 00:03
  • Güncelleme saati: 00:05

Genç mucitler dünyayı değiştirme peşinde

Google'ın düzenlediği 3'üncü Google Science Fair'de (Google Bilim Festivali) finale kalan 15 gençten kazanan pazartesi günü belli oluyor.


Dünya çapında 120 ülkeden 13 ila 18 yaş arası gençlerce yapılan binlerce başvurudan seçilen 15 mucit, aylardır bugün Google'ın Kaliforniya'daki merkezinde düzenlenecek sunuma hazırlanıyor.

Gece saatlerinde keşiflerini jüri üyeleriyle paylaşacak olan genç mucitler, yarın düzenlenecek galada kazananı öğrenecek. Google, LOGE, CERN, Scientific American ve National Geograhic'in desteklediği

Favori olarak gösterilen 16 yaşındaki Elif Bilgin, muz kabuğundan ürettiği biyo-plastikle daha önce halk oylamasında birinci seçilmiş ve ayrıca prestijli bilim dergisi Scientific American Bilim Ödülünü de kazanmıştı. Scientific American, galadan önce yayınladığı yazıda, kendi verdikleri ödülün çevre, sağlık ve sürdürülebilirlik konusunda dünyada sorunlara pratik çözüm getirenlere verildiğini belirtti.

Tüm finalistler 1 yıllık National Geographic aboneliği, 25 bin dolarlık akademik burs kazanacak. Kazanan National Geographic'in sponsor olacağı bir haftalık Galapagos Adaları gezisi, 50 bin dolarlık akademik burs ve sponsorlardan birinin merkezinde sürpriz "tecrübe" alacak.

2012 yarışmasını kazanan 17 yaşındaki Brittany Wenger, kanserli tümörleri vücuda herhangi bir müdahalede bulunmadan ortaya çıkaran cihazıyla kazanmıştı. Göğüs kanseri tümörleri üzerinde yapılan teste, Brittany'nin cihazı yüzde 99'un üstünde başarılı olmuştu.

FAVORİLER

ELİF BİLGİN

16 yaşındaki Elif Bilgin, son günlerde favori gösteriliyor. İstanbul'da yaşayan lise öğrencisi Bilgin, muz kabuğundan biyo-plastik üretmeyi başardı. Özel Koç Lisesi öğrencisi olan bilgin, buluşunun günümüzde kullanılan petrol bazlı plastik yerini alabileceğini söylüyor. Genç mucit, muz kabuğundan ürettiği biyoplastiğin kullanılmasının sürdürülebilir çevre için de çok önemli bulundu. Bilgin, çalışmasıyla Scientific American dergisinin 50 bin dolarlık ödülünün de sahibi olmuştu. Bilgin ayrıca halk oylarını kazandığı için de 10 bin dolar burs kazanmıştı.

ANN MAKOSINSKI

15 yaşındaki Kanadalı Ann Makosinski ise vücut ısısıyla çalışan el feneri geliştirdi. El fenerinin içindeki alüminyum plakayla elin tuttuğu plakalar arasındaki ısı farkını kullanarak elektrik enerjisi yaratan Makosinski'nin keşfi, pil olmadan ışık üretilmesini sağlıyor. Makosinski, internette trmoelektrik jeneratörleri araştırırken aklına bu fikrin geldiğini söyledi. Yarışmadan önce konuşan Makosinski, "Benim için çok heyecanlı olacak. Tüm finalistlerle tanışıp fikirleri öğrenmek, jüri üyelerine sunum yapmak çok güzel olacak" dedi.

ERIC CHEN

17 yaşındaki Amerikalı Eric Chen'in projesi ise yeni bir salgın oluşturabilecek bir grip virüsüne karşı ilaç geliştirmeyi amaçlıyor. Chen, "Günümüzdeki antiviral ilaçlar etkili olamıyor. Sürekli antiviral ilaçlara dirençli yeni grip virüsü türleri ortaya çıkıyor. Bu yüzden yeni aşılar geliştirilene kadar gribe karşı ilaçlar gerekiyor" dedi. Bilgisayar modelleme ve biyolojik deneylerle yeni ilaçların geliştirilmesini hızlandırmayı amaçlayan Chen'in amacı, "endonükleis" adlı virüs proteini engelleyen bileşikler bulmaya çalışıyor.

VALERIE DING

16 yaşındaki Amerikalı Valerie Ding, öncelikli ilgi alanları olan yenilenebilir enerji ve kuantum fiziğini keşfinde birleştirmiş. Kuantum noktası (QD) solar panellerini geliştiren Ding, "Kuantum noktaları atom topları gibi, ve güneş panellerinin üstünde son derece verimli bir şekilde ışığı özümseyebiliyorlar" dedi. Teorik olarak kuantum noktaları, çatılarda gördüğümüz güneş panellerinden dört kat daha verimli. Geliştirdiği bilgisayar programıyla, kuantum noktalarının en verimli şekilde nasıl düzenlenebileceğini bulan Ding ayrıca Oregon Senfoni Orkestrası üyeleriyle beraber çalabilecek kadar iyi bir piyanist.

(SABAH)

röportaj arşiv
HAVA DURUMU