USA SABAH 26 Eylül 2018 Çarşamba
Akademiden Haberler
  • Haber giriş tarihi: 28 Haziran 2013 Cuma 19:14
  • Güncelleme saati: 19:16

Google ve Scientific American'ın yarışmasını bir Türk kazandı

ABD'nin sürekli yayınlanan en eski dergisi olan Scientific American ile internetin dev arama motoru Google'un ortak çalışması olan bilim yarışmasında Türk rüzgarı esiyor.

Google'ın bu yıl üçüncüsü düzenlediği gençler arasında bilim insanı arama çalışmasının bir ayağını da 168 yıldır yayında olan Scientific American dergisi üstleniyor. Derginin, bu yıl ikincisini düzenlediği bilim yarışmasını 16 yaşındaki Elif Bilgin kazandı.

İstanbul'da yaşayan lise öğrencisi Bilgin, muz kabuğundan biyoplastik üretmeyi başardı. Özel Koç Lisesi öğrencisi olan Bilgin, buluşunun günümüzde kullanılan petrol bazlı plastik yerini alabileceğini söylüyor. Genç bilim insanı, muz kabuğundan ürettiği biyoplastiğin kullanılmasının sürdürülebilir çevre için de çok önemli bulundu. Bilgin, çalışmasıyla derginin 50 bin dolarlık (96 bin TL) ödülünün de sahibi oldu.

Scientific American dergisinin yarışmasındaki başarından sonra Elif Bilgin'i şimdi daha büyük bir heyecan bekliyor. Bilgin ayrıca 120 ülkeden yaşları 13 ile 18 arasında değişen yüz binlerce gencin katıldığı Google Bilim Fuarı'nda da finale kaldı. Bilgin diğer 14 finalist ile birlikte 23 Eylül'de büyük ödül için Google'ın Kaliforniya'daki merkezine gidecek. Yarışmanın birincisine ailesiyle 10 günlük Galapagos Adaları tatili ödülü verilecek. Birinci ayrıca birçok önemli bilim merkezini ziyaret edip dünyaca ünlü uzmanlarla tanışacak.

Scientific American dergisi, şimdiden geleceğin bilim insanları listesine girmeyi başaran Elif Bilgin ile bir de röportaj yayınladı. "Thomas Edison'ın dediği gibi 'Dahilik, yüzde 1 esinlenme, yüzde 99 ise terlemeden ibarettir' sözü Elif Bilgin için söylenmiş gibi" sözleriyle başlayan röportajda Bilgin'in iki yıl süren çalışmasında 10 farklı yöntem dediği belirtildi. Dediği 10 farklı yöntemin ardından başarıya ulaşan Bilgin, muz kabuğundan biyoplastik üretmeyi başardı.

Buluşu için "Neredeyse herkesin evinde bile yapabileceği bir şey" diyen Bilgin, "En büyük voleybol oynamak. Zaten bir takımın da kaptanıyım. En çok Coldplay'in The Scientist parçasını seviyorum" diyor.

(SABAH)

Etiketler : , ,

röportaj arşiv
HAVA DURUMU