USA SABAH 11 Aralık 2018 Salı
Akademiden Haberler
  • Haber giriş tarihi: 16 Mayıs 2013 Perşembe 15:11
  • Güncelleme saati: 16:29

Bahçeşehir Washington'da dijital diplomasi öğretecek

Bahçeşehir Üniversitesi (BAU), ABD'nin başkenti Washington'da "dijital diplomasi" programı açacak.

Üniversiteden yapılan açıklamaya göre, üniversitenin resmi açılışı yarın yapılacak Washington DC Yerleşkesi'ndeki eğitim programlarından birisi de "dijital diplomasi" olacak.

BAU ve program ortağı "Yeni Diplomasi Düşünce Topluluğu" işbirliğiyle verilecek program, dünyadaki en fazla yabancı misyon ve diplomatın bulunduğu şehir olan Washington'daki ilk "dijital diplomasi" programı olma özelliği taşıyacak. Program, eş zamanlı olarak İstanbul'da da verilecek.
Dünyada ilk olma özelliği taşıyan merkezde, öğrenciler dijital diplomasi alanında ders görecek ve programda çeşitli araştırma projeleri yer alacak.

"Türkiye, gelişmesini dijital alana da taşımalı"

Bahçeşehir Üniversitesinin program ortağı "Yeni Diplomasi Düşünce Topluluğu" kurucularından Gökhan Yücel, dijital diplomasi programının, dış politikanın dijital araçlar yardımıyla, özellikle de sosyal medya siteleri ve multimedya araçları yoluyla, sürdürülmesini, farklı ülkelerdeki insanları bilgilendirmeyi, onlarla iletişime geçmeyi ve onları etkilemeyi hedefleyen bir disiplin olduğunu belirtti.

Türkiye'nin diplomasi alanlarındaki gelişmesini dijital alana da taşıması gerektiğini aktaran Yücel, şunları kaydetti:

"Dijital diplomasi, Türkiye için bir opsiyon veya alternatif değil zarurettir. Gerek kamu kurumlarından gerek akademik çevrelerden aldığımız olumlu tepkilerin bugün diplomasinin ve dijital diplomasinin kalbinin attığı Washington DC'de bir eğitim programı ve ileride kuracağımız merkez ile taçlanmış olması, yeni diplomasi için olduğu kadar Türkiye'nin vizyonu açısından da önemli. Bu vesile ile dijital diplomasi vizyonuna inanarak bize destek veren herkese ve özellikle Bahçeşehir Üniversitesinin kurucusu ve Mütevelli Heyeti Başkanı Enver Yücel'e teşekkür ederiz."

(AA)


Etiketler : ,

röportaj arşiv
HAVA DURUMU