USA SABAH 20 Ekim 2018 Cumartesi
Akademiden Haberler
  • Haber giriş tarihi: 03 Şubat 2013 Pazar 01:27
  • Güncelleme saati: 18:10

Harvard Üniversitesi'nde kopya uzaklaştırması

Harvard Üniversitesi’nin 60 öğrencisi ABD Kongresi hakkında verilen bir dersin final sınavında kopya çektikleri için geçici olarak uzaklaştırma cezası aldı. Olay üniversite mezunlarının da tepkisini çekti.

İlk kez geçen yıl tespit edilen kopya skandalına 125 öğrenci dahil edilmişti. Olay lisans öğrenimi gören öğrencilerin evlerinde cevapladıkları sınav kağıtlarında birbirine oldukça benzeyen yanıtlar vermelerinin tespit edilmesiyle ortaya çıkarıldı.

Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Michael D. Smith öğrencilere gönderdiği elektronik postada olaya karışan herkesin bilinmeyen bir süre uzaklaştırıldığını duyurdu. Harvard Üniversitesi kurallarına göre uzaklaştırma iki ila dört dönem arası gerçekleşiyor. 125 öğrencinin geri kalanı ise disiplin cezası alırken bazıları suçsuz bulundu.

Okulun mezunlarından ve oğlu bu üniversitede eğitim gören Staples kurucusu Thomas Stemberg konunun Harvard İşletme Fakültesi ve Hukuk Fakültesi'ne kadar uzanarak insanların paralarına, zamanlarına ve suçsuz öğrencilerin utanmasına mal olduğunu söyledi. Stemberg, sürecin hassas bir şekilde sona erdirilmediği kanısında.

Stemberg Ocak ayının başında Kongre dersini veren hocanın sınav koşullarını değiştirerek öğrencileri arkadaşlarıyla "açık paylaşım" yapmaya çağırdığını belirten bir mektubu Harvard idaresine göndermişti. Stemberg'e göre bazı öğrenciler kopyala-yapıştır yapmış olabilir ama diğerleri ortak tartışmalardan yola çıkarak ev sınavlarını hazırlamış.

"Kongre'ye Giriş" olarak bilinen ders daha çok yüksek puanların alındığı bir ders olarak görülüyor.

(USASABAH)


Etiketler :

röportaj arşiv
HAVA DURUMU