USA SABAH 15 Aralık 2018 Cumartesi
Akademiden Haberler
  • Haber giriş tarihi: 23 Ağustos 2012 Perşembe 16:42
  • Güncelleme saati: 16:45

Beyaz Saray'ın mühendis danışmanına TÜBİTAK "Özel Ödülü"

(AA)

TÜBİTAK'ın yurt dışında üstün nitelikli araştırmalar yapan Türk araştırmacılara verdiği ''Özel Ödül''ün bu yılki sahibi Prof. Dr. Galip Ulsoy, mühendislik alanında Beyaz Saray'a danışmanlık yapan akademi üyeliğini sürdürürken, ABD'deki en önemli savunma araştırmalarından biri olan sürücüsüz kara araçları teknolojisinde önemli yeniliklere imza attı.


Michigan Üniversitesi Makine Mühendisliği Bölümü Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ulsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, ABD'nin çeşitli eyaletlerinde 45 yıldır araştırmalarını sürdürdüğünü, 30 yılı aşkın süredir de Michigan State Üniversitesi'nde bulunduğunu söyledi.

Dinamik sistemler ve otomatik kontrolün imalat ve otomotiv sistemlerinde uygulanması konularında çalışmalar yürüttüğünü dile getiren Ulsoy, TÜBİTAK Özel Ödülü almasının da bu çalışmaları dolayısıyla verildiğini ifade etti.

Ulsoy, son yıllardaki araştırmalarının sürücüsüz kara araçları konusunda yoğunlaştığını, bu kapsamda kendi kendine hareket edebilen araçlar üzerinde çalıştıklarını belirterek, araştırmada büyük desteğin ABD ordusundan geldiğini kaydetti.

Bu araştırmalarıyla ilgili son yıllarda iki tane kitap yayımladıklarını bildiren Ulsoy, bu kitaplarda da otomobil sistemlerinin kontrolü hakkındaki yeniliklerini bilim dünyasıyla paylaştıklarını belirtti.

Bombanın etkisiz hale getirilmesinde sürücüsüz araçlar hizmette

ABD ordusunun sürücüsüz kara araçlarını Afganistan'da kullandığını ifade eden Ulsoy, şu bilgileri verdi:
''ABD, 8 binden fazla sürücüsüz kara aracı kullanıyor. Bu araçlar, bir bölgeye yerleştirilmiş bir bombanın insanlara zarar vermeden etkisiz hale getirilmesinde kullanılıyor. Şu an bombaların etkisiz hale getirilmesinde en önemli araç olarak kullanıyor.

Bunun dışında etraftan bilgi toplamak için de kullanılıyor bu araçlar. Örneğin bir binaya girmeden önce araç binaya atılıyor ve binada düşman olup olmadığını askerlere bildiriyor. Bunlar masa büyüklüğünde araçlar. Hem aracın hareket etmesi mümkün hem de kolu belli bir yere getirdikten sonra bombayı zararsız hale getirmek için kullanılıyor.''

Ulsoy, sürücüsüz kara araçlarının genelde uzaktan bir asker tarafından yönetildiğini, çalışmalarında ise bu araçları daha özerk bir şekilde çalıştırmayı hedeflediklerini ve bu alanda önemli yenilikler getirdiklerini belirtti.

Akıllı otomobiller geliyor

Prof. Dr. Ulsoy, otomobil teknolojisinde de benzer sistemler üzerine çalıştıklarını bildirdi.
Bazı otomobil firmalarıyla kazaların önlenmesi için çalıştıklarını ifade eden Ulsoy, bu teknolojilerin sürücüye yardımcı olmayı ve otomobilin kullanımı sırasında başka işlerle ilgilenmesini amaçladığını söyledi.

''Koşullar bugünkü gibi olsaydı ülkemde kalırdım''

ABD'deki Beyaz Saray'a mühendislik alanında danışmanlık yapan Milli Mühendislik Akademisi (National Academi of Engineering) üyeliğine seçildiğini aktaran Ulsoy, bu görevde iki Türk akademisyenin daha bulunduğunu anımsattı.

Akademi üyeliğini 6 yıldır yürüttüğünü ifade eden Ulsoy, ''Bu kuruluşa üyelik, bizim meslekteki en büyük şeref sayılıyor'' dedi.

ABD'deki çalışma yaşamının çok yoğun olduğunu ve yürüttüğü pek çok projesi ve öğrencisinin bulunduğunu ifade eden Ulsoy, bunları bırakıp ülkeye dönmesinin çok zor olduğunu, ancak her zaman öğrencilerin gelmesi için yardımcı olabileceğini söyledi.

Türkiye'de son yıllarda bilim ve teknoloji alanında oldukça iyi gelişmelerin yaşandığını vurgulayan Ulsoy, 70'li yıllardaki Türkiye koşullarının bugünkü gibi olması halinde ABD'deki eğitiminin ardından ilk tercihinin Türkiye'de kalmak olduğunu ifade etti.

Prof. Dr. Galip Ulsoy, TÜBİTAK ödülüne ilişkin de ''Tabii ki çok memnun oldum. Aralık ayında Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün elinden ödül almak benim için büyük bir şeref. Hayatımın büyük çoğunluğunu ABD'de geçirdim. Buna rağmen TÜBİTAK tarafından hatırlanmak çok memnuniyet verici'' diye konuştu.

Etiketler : , , ,

röportaj arşiv
HAVA DURUMU