USA SABAH 20 Kasım 2018 Salı
Akademiden Haberler
  • Haber giriş tarihi: 15 Mart 2012 Perşembe 15:42
  • Güncelleme saati: 15:46

New York Üniversitesi'nden fişlemeye sert tepki

(USASABAH)

New York Polis Departmanı'nın Amerikalı Müslümanlar üzerinde gerçekleştirdiği fişleme ve istihbarat faaliyetleriyle ilgili bir tepki de prestijli eğitim kurumu New York Üniversitesi'nden geldi.


Columbia, Yale ve Pennslyvania gibi saygın üniversitelerde okuyan öğrencileri kendi yetki alanları dışında takip eden New York Polisi epey tepki çekmişti.

New York Üniversitesi tarafından yapılan yazılı açıklamada öğrenciler tarafından Polise karşı gösterilen tepkilere katıldıkları, öğrencilerin özel hayatlarının sadece dini tercihleri nedeniyle ulusal güvenlik gerekçe gösterilerek "utanmazca" işgal edilmesini kınandığı bildirildi.

Üniversite öğrencilerine de elektronik posta yoluyla ulaştırılan bildiride, NYU'nun tüm öğrenciler için öğrenmek, büyümek ve kendini ifade etmek için sağlam bir liman olarak faaliyet göstermeye devam edeceği vurgulandı ve okuldaki fişlenme- istihbarat faaliyetlerinden haberdar olan kişilerin derhal bu olayları yönetime bildirmesi istendi.

"Seçilmiş yetkilileri New York sakinlerinin temel haklarını korumak için adım atmaya, gözetleme programıyla ilgili olarak detaylı bir soruşturma yapmaya davet ediyoruz. Adalet ve şeffaflık adına NYPD'nin üniversite öğrencilerimizle ilgili tüm dökümanları yayınlamasını istiyoruz."

Etiketler : , , , ,

röportaj arşiv
HAVA DURUMU